אפריל 19, 2018

קרמיקה לבית

החורף מתקרב לקיצו ואנו מתקדמים בצעדי ענק לקראת האביב, עונת השיפוצים והבנייה האהובה על ישראלים רבים כל כך. ריצוף הבית הוא מרכיב בעל חשיבות ויזואלית רבה מאוד למראה הכולל של החלל המעוצב. לצבע וסגנון הריצוף בבית יש השפעה על כל יתר מרכיבי עיצוב הפנים וכמובן שהריצוף חייב להיות פונקציונאלי בהתאם לדיירים ולאורח החיים שלכם.

עולם הריצוף כיום הינו רחב מאוד עם אפשרויות, סגנונות ורמות מחירים, כך שההחלטה על ריצוף לבית היא פעמים רבות מהקשות ביותר בכל הפרויקט – ננסה לעזור עם סקירת הסוגים העיקריים.

כאשר מדובר על בחירת ריצוף לבית, המונח קרמיקה הפך עבור רבים לשם הנרדף לתחום הריצוף כולו. אך למעשה אריחי קרמיקה הם רק חלק משפע האפשרויות העומדות בפניכם.

אריחי קרמיקה משמשים גם לריצוף אך גם לחיפוי קירות, כאשר הם מהווים אפשרות פשוטה וזולה יחסית. קל לנקות אריחים מקרמיקה, הם עמידים למים וניתן להשתמש עליהם בחומרי ניקוי שונים. חיסרון אפשרי הוא מרווחים יחסית גדולים בין כל אריח, מה שעלול לצבור לכלוך וכמו כן שכבת ההגנה על האריחים עשויה להישחק ולהישבר לאחר כמה שנות שימוש.

אריחי גרניט פורצלן

בחירה שצוברת פופולאריות ושליטה כמעט מוחלטת בשוק הריצוף הישראלי, לעיתים קרובות אריחים אלו מיובאים מאיטליה, ספרד וסין. אלו אריחים מאוד חזקים ועמידים, קל מאוד לנקות אותם ויתרון נוסף הוא האפשרות לחדש ולתקן אריח שבוע מבלי לפרק את הרצפה. אריחי טראצו עשויים מלט המעורבב אם אגרגטים שונים וצבעים המקנים לכל סוג את מאפייניו הפרטניים.

טראצו

בחירה שצוברת פופולאריות בשוק הריצוף הישראלי, לעיתים קרובות אריחים אלו מיובאים מאיטליה. אלו אריחים מאוד חזקים ועמידים, קל מאוד לנקות אותם ויתרון נוסף הוא האפשרות לחדש ולתקן אריח שבוע מבלי לפרק את הרצפה. אריחי טראצו עשויים מלט המעורבב אם אגרגטים שונים וצבעים המקנים לכל סוג את מאפייניו הפרטניים.

טראצו אמיתי כמו פעם

ריצוף בטון

ריצוף זה עשוי להישמע תעשייתיים, אך למעשה מדובר על אפשרות אלגנטית ואיכותית. זהו ריצוף באמצעות בטון המעורבב עם חומרים שונים ושניתן ליישם עליו צבעים ומרקמים כמובן. זו רצפה שיוצקים אותה ולא מתקינים אריחים כך שמבחינת היישום מדובר על תהליך שונה מאוד.

ריצוף בטון מצויר

פרקט גרניט פורצלן

אפשרות פופולארית, אלגנטית ומיוחדת מאוד של ריצוף הבית. ריצוף פרקט מגיע עם לוחות עץ אמיתיים וגם כפרקט למינציה, סוג מלאכותי וזול יותר שמקנה מראה של עץ אך עם פחות רגישות מעץ אמיתי וללא התחושה הפיזית של עץ. ריצוף פרקט מעץ מחייב תחזוקה מתאימה, אסור להשתמש עליו במים או חומרי ניקוי אגרסיביים וכן יש להיזהר מדריכה עם נעליים והכנסת אבנים ושאר חומרים זרים – מתאים לחדרי שינה של ההורים למשל. למינציה מתאים יותר לחדרי ילדים.

דמוי עץ מגרניט פורצלן דיגיטלי ומודרני

אריחי שיש

אפשרות יקרה ויוקרתית של ריצוף הבית. אלו אריחים גדולים וחזקים יחסית, אך הם עשויים להיות רגישים להיווצרות כתמים והופכים לחלקים לאחר שטיפה. יש לתחזק ריצוף שיש עם ליטוש והברקה מעת לעת ולהשתמש רק בחומרי ניקוי מתאימים.

שיש בחדר אמבטיה

ריצוף באופן כללי וטיפים לבחירת ריצוף

כאשר מדובר על עיצוב פנים, לריצוף חשיבות מיוחדת על התוצאה הסופית והאווירה הכללית בחלל המעוצב שלכם. החשיבות של ריצוף הבית מתבטאת הן בעלויות הגבוהות יחסית והמורכבות הטכנית של התהליך אך גם בהשפעה הוויזואלית של הריצוף ובכך שזהו מרכיב שמחליפים בתדירות נמוכה מאוד. לפניכם כמה טיפים אמיתיים ושימושיים בבחירת ריצוף לבית.

הכירו את האפשרויות בשוק

למרות שבכל פרויקט שיפוצים, עיצוב פנים או בנייה לא חסרים לכם דברים לעשות ולבדוק, לטובת בחירה נכונה ומושכלת של ריצוף הבית עליכם לעשות שיעורי בית ולהכיר את האפשרויות השונות העומדות בפניכם.

בהתאם לתקציב העומד לרשותכם, תוכלו מיד לפסול אפשרויות יקרות מדי כמו אולי פרקט עץ טבעי, אריחי שיש או אבן טבעית. שוק הריצוף מגוון מאוד כיום וכולל לא רק אינספור דוגמאות וסגנונות אלא גם חומרים שונים כגון גרניט-פורצלן, פרקט אמיתי, פרקט למינציה, ריצופי אבן טבעית, ריצוף בטון, טראצו ועוד. לכל סוג של ריצוף מאפיינים ספציפיים והתאמה לחדרים שונים.

ניקיון ותחזוקה

בדקו מראש מה דרישות התחזוקה של הריצוף הפוטנציאלי שלכם ומה הגדרות הניקיון שלו. פרקט למשל אי אפשר לשטוף במים והוא דורש תחזוקה, אריחי פורצלן או טראצו לעומת זאת כמעט ולא מצריכים תחזוקה ואפשר לשטוף אותם ולנקות כמעט בכל דרך אפשרית.

התאמה לחדרים

גם מבחינת העיצוב והאווירה הכללית וגם מבחינת מאפיינים טכניים של ריצוף הבית, חשוב מאוד להתאים את סוג הריצוף והסגנון הוויזואלי שלו לכל חדר. חדרי אמבטיה למשל מחייבים ריצוף עמיד לרטיבות ושאינו חלק, חדרי שינה יכולים להשתדרג משמעותית עם פרקט המשרה אווירה חמה ונעימה, במטבח מתאימים אריחים עמידים שלא רואים עליהם כל פיסת לכלוך וכיוצא באלו.

התחשבו בגודל החדרים

לפעמים "נדלקים" על סגנון ריצוף מסוים ומיד רוצים לקנות אותו, אך עצרו רגע והקפידו להתחשב בגודל החדרים ובעיצוב שלהם. כך למשל, חדרים קטנים מצריכים לרוב אריחים קטנים יותר ושימוש בצבעים בהירים שיספקו תחושת מרחב וגודל. באופן דומה, ריצוף שחור ודרמטי פחות מתאים לחדרי ילדים צבעוניים ועמוסי צעצועים אלא יותר לסלון או לחדר השינה והאמבטיה של ההורים.

טיפים של מעצבים

  • לצורך הדגשת אזורים מסוימים בבית ויצירת הפרדה בעיצוב בחרו ריצוף בסגנונות ומרקמים שונים לחדרים שונים.
  • שילוב של אריחים צבועים או מצוירים ומיוחדים במרכז הסלון, כולל אריחים עם מרקמים ייחודיים, יכול להחליף שימוש בשטיח וליצור נקודת עניין מרכזית בחלל.
  • ליצירת תחושת מרחב, המשכיות ואחידות בעיצוב, בחרו סוג אחד וכללי של ריצוף, כזה שמתאים ויזואלית ופונקציונאלית לרוב הבית.
  • לא תמיד חייבים לקנות את המותג הנחשב ביותר. אם אתם מחפשים לחסוך קצת, כיום הרמה של ריצוף מסין או טורקיה למשל היא טובה לרוב ואתם לא חייבים בכל מקרה לרכוש את האריחים האיטלקיים או הספרדיים היקרים ביותר.

טיפים לבחירת קרמיקה בתקציב קטן

פרויקט שיפוצים, עיצוב פנים ובוודאי שבנייה מלאה כרוך בהוצאות גבוהות. אחד ההיבטים המשמעותיים ביותר בהקשר לעיצוב הפנים, לתחושה הכללית בחלל המעוצב/המשופץ ולשימושיות שלו הוא הריצוף, ובמידה רבה גם החיפוי על הקירות, אם קיים כזה. ריצוף וחיפוי מצריכים הוצאה לא מבוטלת כלל, כאשר אריחי קרמיקה מהווים אפשרות יעילה וזולה יותר לעומת אפשרויות אחרות – לפניכם טיפים שימושיים לבחירת קרמיקה לבעלי תקציב קטן.

למה אריחי קרמיקה זולים יותר?

שוק הריצוף והחיפוי כולל כיום מגוון אדיר של אפשרויות, לא רק בעיצובים וסגנונות אלא גם בחומרים וסוגי האריחים. אריחי קרמיקה לבית נחשבים זולים יותר לעומת אפשרויות אחרות, מכמה סיבות. אריחי הקרמיקה עשויים חרס שעליו מיישמים ציפוי גלזורה המספק את המראה הסופי ואת ההגנה העליונה של האריח. אריחים אחרים מיוצרים מחומרים יקרים יותר – לעיתים הרבה יותר יקרים כמו במקרה של פרקט עץ טבעי, שיש ואבן טבעית – ובתהליכים תעשייתיים מורכבים יותר.

אין בכך שאריחי הקרמיקה לרוב זולים יותר להעיד על איכותם או יעילותם בריצוף וחיפוי. אלו אריחים נפוצים מאוד שבהחלט מספקים את התוצאות הנדרשות לבתים ודירות.

ההבדל בין קרמיקה לגרניט פורצלן

נקודה הראויה להתייחסות בהקשר לבחירת אריחי קרמיקה לבית היא ההבדל בין אריחי קרמיקה לאריחי גרניט פורצלן – שני הסוגים הנפוצים ביותר בשוק הישראלי. ההבדל הוא בחומרי הגלם ובתהליך הייצור. ריצוף גרניט-פורצלן כולל אחוז קוורץ גבוה יותר ושימוש בחומרי גלים רבים יותר מאשר אריח קרמיקה רגיל, כמו כן אריחי הגרניט-פורצלן נשרפים בחום גבוה יותר ואין בהם זיגוג גלזורה נפרד אלא יישום פנימי וכולל של חומרי הגנה וחיזוק.

בדרך כלל (לא תמיד) יש הבדל בצבעים של האריח, כאשר גרניט פורצלן לרוב יהיה לבן אם נסתכל עליו מהצד אריח מקרמיקה יהיה אדום.

קיימים גם אריחי קרמיקה בצבע לבן – מצורפת תמונה להמחשת ההבדלים

ההבדלים בין קרמיקה לגרניט פורצלן

אם אתם פועלים עם תקציב קטן יחסית וצריכים לבחור קרמיקה לבית, העדיפו אריחים פשוטים יחסית וסטנדרטיים עד כמה שניתן. זה יאפשר מחיר זול יותר לעומת אריחים בגדלים מיוחדים או בעיצובים מורכבים יותר – כמו גימור מיוחד או עם מרקם, אריחים גדולים במיוחד וכיוצא באלו.

טיפים שימושיים נוספים

  • עבור ריצוף החדרים המרכזיים בבית, בחרו רק אריחי קרמיקה בעלי רמת שחיקה של 4 לפחות.
  • העדיפו קרמיקה לבית בגוונים לא אחידים (עיצוב "מעונן" למשל) ולא בגימור מבריק – אחרת תראו מיד כל לכלוך שייפול על הרצפה.
  • בחרו סוג אחד של ריצוף לכל הבית ותקבלו מחיר נמוך יותר לעומת שילוב של סוגי קרמיקה לבית.
  • לתוספת חיסכון אתם יכולים לחפש מותגי קרמיקה זולים יותר, למשל כאלו המיוצרים בטורקיה או סין, אך שימו לב לנתוני האיכות והשחיקה.

הבהרה משפטית ותנאי שימוש באתר 

התוכן באתר והתמונות בו, הועלה והוזן על ידי משתמשים. אנא עיינו והבינו את הכתוב בעמוד תנאי השימוש באתר. כל האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי ועשוי להיות לא מדויק ו/או לא מקצועי היות ונכתב על ידי משתמשי הקהילה. באופן עקרוני, אין להסתמך על הכתוב וחשוב מאוד לקבל ייעוץ מקצועי. עמוד תנאי השימוש 

Comments

blank
לימור (אדריכלית)

במסגרת עבודתי אני קוראת הרבה מאוד כתבות בעיקר על קרמיקה לבית והשילוב של אריחים בעיצוב הבית. נהנתי מאוד מהכתבה ובכלל מהקהילה שהקמתם לצורך הענף הזה! זה ענף קשה ולא יזיק קצת הכוונה, עזרה וייעוץ. רוב הדברים הטובים שקורים בארץ נהרסים. מקווה שזה ימשיך להיות פרויקט מוצלח.:)

blank
Team Tile Israel

הי לימור, תודה שהקשבת לנו ונכנסת לבלוג 🙂 הסיבה שאת אדריכלית אלופה מתחילה בסקרנות שלך לגבי הנושאים "מאחורי הקלעים".
תודה רבה!

blank
חאלד

מפורט מאוד והסבר מצוין

blank
Team Tile Israel

תודה רבה חאלד!

blank
אנונימי

אהבתי את התמונה שמראה את ההבדלים

blank
המבין הגדול

וואי לגמרי התמונות מצוינות

blank
לילך אורלי אדריכלות פנים

גדול! תודה

blank
דרור הראל

תודה, נחמד מאוד

blank
נועלה

וואי סוף סוף כתבות איכותיות בנושא ולא כתבות לצורכי קידום האתר במנועי החיפוש

blank
אנונימי

תודה

blank
מיכאל

תודה רבה

blank
אדם

התמונה אכן עזרה להבין טוב יותר

blank
טעות בוייז

תחום מעניין… הגעתי במקרה וחיפשתי בכלל כלי חרס בציפוי קרמיקה 🙂

blank
לא רוצה להתלונן אבל..

קראתי כבר כתבה דומה בנושא

blank
המגיב הידוע

שלום לך "לא רוצה להתלונן"
https://tile.co.il זה אותה חברה! זה אתר הפורום שלהם שהם פתחו לצורכי הסבר וקידום הנושא בשביל שלא יעבדו על אנשים כמוך וכמוני.
פרגן קצת זה בחינם

blank
מוקי

ליאור היקר…זה כתוב נפלא! תודה

blank
מוקי

אה זה מני? 🙂 גדול!! בדיוק שחשבתי שאני מזהה את הניסוח. הפתעת ילד תמשיך ככה

blank
אליאב

תודה זה עזר

blank
אריאל נוי

תודה חברים

blank
שושי

תודה. מישהו יכול להסביר לי איך טראצו עדיין באופנה. כל כך מיושן לדעתי

blank
נילי

זה לא נשאר זה חזר יש הבדל. כן אנשים עפים על זה עכשיו

blank
עוזרי

יש לי כמה הערות ומה להוסיף לכתבה

blank
שריף

תעשו גם בערבית

blank
אחד שמבין

הכתבות שלכם מתחילות להשפיע על השוק כולו וזה אומר שאתם בכיוון הנכון. אל תעצרו!!!!

blank
אושיק בר

תודה

blank
טוהר

תודה רבה

blank
אלירז

אהוד אתה אלוף! אין ולא יהיה על הכתיבה שלך

blank
ואסילי

מעולה

blank
אביגייל

אחת הכתבות

blank
חנוך

תודה

blank
נועם

עזרתם לי המון תודה בה

blank
אלעד ליעוד

תודהה

blank
סהר

תודה רבה

blank
Team Tile Israel

חברים יקרים, קהילת הריצוף וחיפוי שלנו התחילה לגדול וקשה לתת מענה לכל אחד ואחת 🙂 תודה על התגובות החיוביות זה ממש כיף לקרוא אותן.
נמשיך לעדכן עבורכם באהבה גדולה.
בברכה,
Team Tile Israel

blank
תבור

ראובן

blank
ראובן

🙂 חחח אלוף אתה תבור

blank
רומי

אחלה תודה

blank
דרור

מעניין

blank
נדב

יש עוד כתבה בנושא על שיש?

תפריט נגישות