מאי 25, 2020

הכל על ריצוף באמצעות בטון מוחלק

מה אומרת לכם המילה 'בטון'? ריצוף אפור ומשעמם? אז שתדעו שמדובר על תחום לוהט! אספנו עבורכם כמה דגשים לעיצוב הבית בעתיד המודרני של 2020 וכמה טיפים על איך לשלב בטון בעיצוב הבית שלכם.

זה אולי ישמע לכם מעט מוזר אבל "מרצפות בטון" או "בטון מוחלק" היא המילה האחרונה בתחום הריצוף ועיצוב הבית. בטון הפך היום לבחירה המועדפת על ידי מיטב המעצבים והאדריכלים בעולם כחומר ריצוף חדשני, רבגוני הכובש את העין. הבטון אינו רק אפור, הוא צבוע, מוחלק, מוטבע, צרוב, אדריכלי או בגימור ייחודי אישי.

בין היתרונות העיקריים של רצפת הבטון הם המחיר הסביר, דרישות התחזוקה הפשוטות והעמידות הגבוהה לאורך שנים רבות.

אז מהו בטון מוחלק?

בטון מוחלק הינו חומר גלם פופולרי בתעשייה ובשימושים ציבוריים שונים, שעבר עיבוד מיוחד וקיבל מראה של מקשה אחידה המבטיחה עמידות מקסימלית ומשדרגת את המראה הכללי של החלל. הודות לאפשרות להנות גם מבטיחות מקסימלית וגם ממראה אסתטי יוקרתי, רבים מבעלי העסקים מיישמים את השיטה בחללי פנים וחוץ כאחת.

אדם מחליק בטון בהליקופטר על מנת להעניק לו את הגימור החלק ביותר שניתן להגיע אליו קישור לוידיאו ביוטיוב

ריצוף בבטון מוחלק מבוסס על יציקת שכבת בטון עליונה, ושיטות גימור שונות ומתקדמות של החלקה ודחיסה באמצעות כלים מקצועיים וייעודיים לצורך זה. על מנת להגיע לתוצאה המוגמרת, עוברת רצפת הבטון מספר החלקות שהופכות בהדרגה את מרקם הבטון מגס וגולמי לרמת גימור עדינה וחלקה, המקנה לריצוף את מראהו היוקרתי. שכבת הבטון העליונה אותה מחליקים, נוצקת על גבי בסיס הרצפה, שיכול להיות מורכב מסיבי פלדה, רשתות ברזל ומבטון גולמי או משוריין – על פי הצרכים וההעדפות של כל לקוח.

נוסף על ההחלקה עצמה, ישנם מספר סוגי גימור שיקנו בסופו של דבר, לרצפה את המראה הסופי המבוקש, ביניהם ניתן לציין סילר צבעוני או שקוף, ליטוש וצריבה. הבטון המוחלק פשוט משתלם יותר מבחינה כלכלית – היות ומדובר בריצוף שעלות החומרים וההתקנה הכרוכה בו לא גבוהה, ומפני שהוא אינו מצריך הוצאות נוספות על תחזוקה.

blank

בית בעיצוב מודרני כפרי שנעשה בו שימוש ברצפת בטון מוחלקת עם צריבה כימית

חברות רבות בישראל מבצעות ריצוף בבטון מוחלק בעלויות של החל מ-110 ₪ למטר. זה המקום לציין כי זה לא המחיר הסופי ותמיד יש מקום למיקוח קל. השתדלו שלא להוריד את ריווחיות הקבלן או החברה שהמבצעת שכן בענף זה יש מספר טכניקות שמסייעות לחברות לחסוך בעלויות. דבר שבהחלט משפיע באופן ישיר על טיב העבודה הסופית והגימור שלה.

באופן כללי, המחיר הסופי ייקבע לפי רמת הגימור וסוגו, ובהתאם לדרישות נוספות של הלקוח שמשפיעות על משך העבודה ועל עלויותיהם של חומרי הגלם. 

שלבי הנחת בטון מוחלק בשיטת "הליקופטר"

1. הכנת המשטח

בחללי פנים בהם קיים ריצוף קודםמפרקים את החיפוי לשימושים אחרים או לאתרי פסולתמחליקים את המשטח הקיים ומכינים אותו לקראת הנחת הבטון.בחללי חוץ החשופים לאוויר הפתוח נעזרים בבובקאט להחלקת השטח ולהידוקו.

blank

שלב הכנת המשטח והידוקו על ידי בובקט

2. יציקה

השלב השני הוא שלב יציקת הבטוןבטון זה אינו כבטון רגילמחירו גבוה מעט מהרגיל והוא מכיל כמות גבוהה יותר של מלט וחוליוצקים את הבטון בהתאם לתנאי המשטח.

blank

שלב היציקה של הבטון למסגרת

3. ייבוש

על מנת לצקת את הבטון במרקמו המיטבי יש להביאו למצב של 90% ייבוש ולפיכךלאחר היציקה יש להמתין מספר שעות עד להגעה למרקם הרצוי.

(אין תמונה זה תהליך ייבוש סטנדרטי)

4. הנחת חומר מקשר

החומר המקשר תפקידו הקשחת הבטון והגברת היציבות שלוברוב המקרים עושים שימוש באבקה המפוזרת על גבי הבטון באופן ידני ובצורה אחידה יחסית המבטיחה את אחידות המשטח.

blank

5. החלקה

השלב החמישי הוא שלב ההחלקה בו הליקופטר הוא מכשיר הפוליש, שבעזרת להבים מחליק את הבטון בזמן התייבשותו. כלומרעל ההליקופטר ליישר את הבטון בד בבד עם שלבי ההתמצקות של החומרלאחר יציקת הבטון ולפני שהוא מתייבש מגיעים לשלב הגימור: בשלב זה מלטשים את הבטון כמו בשיטה של פוליש וקס ומוסיפים פיגמנטים מיוחדים המעניקים למשטח מראה מבריק. המראה המבריק יכול להגיע בדוגמאות שונות, על פי הזמנת הלקוח.

blank

מכשיר הליקופטר ישיבה למשטחי בטון גדולים כגון חניונים ומקומות ציבוריים למיניהם

6. מניעה עתידית

על מנת להימנע ממצבים של בלאי הכולל סדקיםהתפוצצויות של החומרהרס מואץ ועוד  חותכים בו חתכים מבוקרים על פי תכנון מראשהחיתוך מתבצע עד יומיים ממועד הנחת הבטון.

blank

בתמונה ניתן לראות חיתוך מכוון בבטון

7. הגנה

הגנה מקסימלית למשטח מתאפשרת רק באמצעות יישום סילר באופן אחיד וכוללהסילר מתאפיין ברמת ספיגה גבוההתכונה המבטיחה כי הבטון יישאר מוגן למשך שנים רבות ללא חשיפה לתנאי בלאי שוניםיתרון נוסף שמעניק הסילר לבטון הוא  נראות מרשימה ומבריקהלחילופיןניתן להשתמש בסילר בעל מראה מאט או חצי רטוב.

ריצוף שהוא משתלם, עמיד, מבריק ויודע "להשתלב" 

רצפת הבטון המוחלק עמידה בפני פגיעות, מכות ושריטות כמו גם בפני מגע עם כימיקלים ובחשיפה לחומרי הניקוי החזקים ביותר, ופחות נוטה לצבור אבק ככל שהיא מוחלקת באופן מקצועי יותר.

בנוסף, הברק שמוחזר מריצוף הבטון המוחלק משקף ביום את האור הטבעי שבחלל המגורים, ובלילה את התאורה הביתית, מעניק נראות בהירה, פתוחה ומוארת יותר למרחב כולו. 

גימור סופי באמצעות צריבה כימית

שיטת הצריבה בבטון עושה שימוש במלחי מתכת ייחודיים המהולים בתמיסת חומצה, אשר מוחדרים לתוך שכבת הבטון העליונה ליצירת ריאקציה כימית. 

שיטת הגימור באמצעות צריבת בטון הופכת לחלק בלתי נפרד מהריצוף והיא עמידה במיוחד, אינה דוהה או מתקלפת עם הזמן

הליטוש הסופי (בתנאי שהוא מתבצע על ידי חברה מומחית) מתבצע באמצעות מכשירים מתקדמים המצוידים בלהבי יהלום ייעודיים, שבעזרתם הופכת רצפת הבטון לישרה ומדויקת, וגם מקבלת את דרגת הברק הרצויה. וכן, ניתן להגדיר מראש את דרגת הברק.

חסרונות

גם ברצפת הבטון יש חסרונות, ורצוי שתכירו אותם לפני שאתם רצים לבצע את זה בבית החלומות שלכם. חשוב מאוד לתת את הדעת לכך שכל תיקון וטיפול בתשתיות שמתחת לרצפת הבטון המוחלק  – יחייב את פירוקה, ולכן חשוב מאוד לוודא שהנחת התשתיות הושלמה באופן יסודי לפני ביצוע הריצוף בפרויקט.

blank

גם אם הטיפול יהיה כראוי בריצוף הבטון. יש לציין כי לבסוף, עדיין עלולים במקרים מסוימים להיווצר סדקים, שברוב המקרים אינם בולטים, ואם בכל זאת החלטתם שאתם אוהבים את הגוון האפור בביתכם, ניתן ללכת על אריחי גרניט פורצלן בגווני בטון. אלו עמידים הרבה לפיצוצים וסדקים, קלים יותר לפירוק במקרה של טיפול בתשתית שמתחת לריצוף וגם זולים יותר ברוב המקרים. בכל אופן גם אם קרה והאריח נסדק, זה לא מתפשט ונותר בתחום גבולות האריח הבודד שנסדק. 

פעמים רבות שוכחים לזכור כי הנחה של בטון מוחלק בכל חלל שהוא מוסיפה לגובה בין 4-5 ס"מ נוספים מינימום! ואלו "גונבים" מגובה החלל. חשוב לדעת זאת, לקחת זאת בחשבון ולחשב את הגובה לפני תחילת העבודה.

חסרון נוסף, יש לזכור כי אחת למספר שנים יש צורך הכרחי לחדש את שכבת הסילר המצפה את הבטון המוחלק. (הסיבות הן קוסמטיות כגון ברק הרצפה, אך גם הכרחיות לשימור הבטון, וזאת מכיוון ששכבת הסילר משמשת כשכבת איטום אשר מצפה ומגנה על ריצוף הבטון מפני כתמים ורטיבויות.

גימור העבודה

אחד מהשלבים הרגישים בתהליך היציקה הוא שלב שמכנים "הליקופטר". בשלב זה הגימור, היופי, רמת ההחלקה והברק של ריצוף הבטון יקבע. במהלך ייבוש יציקת הבטון, מבצעים החלקת הליקופטר, המיישר ומחליק את החומר באמצעות להבים ייחודיים, תוך כדי התמצקותו.

שלב חשוב שמיושם רבות בשנים האחרונות הוא "החתכים הקטנים". במרבית המקרים מבצעים בבטון חתכים מבוקרים זעירים על מנת למנוע את היווצרותם של סדקים והתפוצצויות בעתיד. 

בשלב האחרון יבוצעו הגימורים לפי בחירת הלקוח, בין אם מדובר על ליטוש, צריבה, חיפוי בסילרים מיוחדים או אפוקסי. 

איפה ניתן לראות אותו

חניונים

הבטון המוחלק הנו בין הפתרונות היעילים והמקצועיים ביותר לחניונים ציבוריים ופרטיים הודות לרמת הבטיחות הגבוהה שהוא מעניק למשתמשיםיכולת ההתניידות הנוחה בתוך החניוניםהנראות הגבוהה של הרכביםהחזר האור ועוד.

משרדי הייטק

בנייני משרדים ומבנים לשימושים מסחריים עושים שימוש בבטון מוחלק להענקת בטיחות מקסימלית למשתמשיםשמירה על נראות עסקית והבטחת עמידות למשך שנים רבות.

blank

בית מלון בהשראת הבטון המוחלק, אהבתם? או שזה קר ואפור מידי בשבילכם? 🙂

בתים פרטיים (בעיקר וילות יוקרתיות)

תוך שילוב של בטון גולמי ועיצובים ייחודיים וחדשניים כיום בעלי בתים בוחרים בבטון המוחלק לעיצובים אורבניים בסגנונות מינימליסטיים שונים. היתרון הגדול של הבטון המוחלק בשימוש הביתי הוא התחזוקה המינימלית אל מול העמידות הגבוהה למשך שנים רבותבמראה ייחודי ויוצא דופן.

מסעדות

יותר ויותר בעלי מסעדות יוקרה משתמשים בבטון מוחלק גם במקומות פרטיים כגון מלונות בוטיקברים מעוצבים ומסעדותהעיצובים החדשניים של הבטון המוחלק מאפשרים לשלב אותו במגוון סגנונות עיצוב תוך יצירת אווירה אלגנטית ומעוררת רושם.

מקווים שאהבתם, עד כאן 🙂 פרגנו בתגובות ונמשיך לחדש לכם על ענף הריצוף והחיפוי והחידושים שלו

הבהרה משפטית ותנאי שימוש באתר 

התוכן באתר והתמונות בו, הועלה והוזן על ידי משתמשים. אנא עיינו והבינו את הכתוב בעמוד תנאי השימוש באתר. כל האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי ועשוי להיות לא מדויק ו/או לא מקצועי היות ונכתב על ידי משתמשי הקהילה. באופן עקרוני, אין להסתמך על הכתוב וחשוב מאוד לקבל ייעוץ מקצועי. עמוד תנאי השימוש 

תפריט נגישות