ספטמבר 3, 2015

זה משדר יוקרה – כשהאריחים מדברים לבד

מאריחי פסיפס קטנים ועד אריחים בגדלים מרשימים במיוחד ובכלל זה במידות יוצאות דופן; מרקמים מגוונים שכוללים משטחים חלקים ונעימים למגע לצד כאלה שהינם בעלי נפח תלת ממדי, ועושר עיצובי המבטא את רוח הזמן, אופנות מתחלפות והלכי רוח תרבותיים וחברתיים. המגוון העצום מעניק מענה לכל טעם וסגנון, והפוטנציאל העיצובי הגלום בחיפוי קיר באריחים פותח עולם ומלואו לשימושים יצירתיים כיד הדמיון הטובה: אפשר לחפות קיר אחד באריחים עם דיגום תלת ממדי ולהפוך אותו למוקד דומיננטי בחלל, אפשר להפיח חיים בפינה "מתה" ע"י שילוב חיפוי דמוי טפט אוריינטלי מוזהב, לשבץ קטעי פסיפס וליצור עניין מפתיע, או להשלים את עיצוב החלל באמצעות אריחים גדולי מידות בגון התואם את סגנונו. 

העובדה שלקירות חלל יש חלק משמעותי ביותר בחזותו וביצירת האווירה בו, אינה, כמובן, דבר חדש, ולא בכדי הם זוכים לטיפול מסור מצד אדריכלים ומעצבים. האפשרויות להעניק לקירות עניין צורני ומראה מעוצב הינן מגוונות, כאשר עד היום מקובל היה לחפות חדרי רחצה ומטבחים באריחים, ואת יתר חללי הבית באמצעים אחרים, כמיני צבעים וטייחים, טכניקות של צביעה אמנותית, חיפויים "רכים" כטפטים למיניהם, או חיפויים קשים דוגמת עץ או לבנים. ובכן, מסתבר שחלוקה מסורתית זו כבר אינה תקפה, ומגמה חדשה שנראית כתופסת תאוצה "שחררה" את אריחי החיפוי לכיוון שאר אזורי הבית, כשהיא אף מביאה עמה היצע מרשים במיוחד שנועד לצורך זה.

ככלל, יש הטוענים כי ככל שמידות האריח גדולות יותר, כך הוא עדכני ועכשווי יותר, ואכן, מידות אריחים שנועדו לחיפוי קירות יכולות להגיע לכדי 3 מטר על מטר אחד, כאשר הגודל מייצר עוצמה המשפיעה על תחושת המרחב בחלל ובתוך כך אף מדגישה את נוכחות הדיגום/גון.  לצד האריחים גדולי המידות קיים, כמובן, היצע מרשים של פסיפסים ממגוון חומרים, כשהם ניתנים לשילובים מגוונים ואף מהווים כלי נוח למי שמתמודד עם אתגרים תכנוניים.

כאמור, מגוון האפשרויות הוא עצום, וכולל מבחר רחב ביותר של דוגמאות וסגנונות, כאשר בתוך כך ניתן לזהות מספר מגמות מובילות.
 
 
אם חשבתם שחיפוי קירות באריחים נועד רק למטבחים או חדרי רחצה מוטב שתשכחו זאת. האריחים פרצו בסערה לכל חללי הבית, כשההיצע העשיר פותח אפשרויות חדשות לעיצוב כיד הדמיון הטובה
 
כמו כל תחום עיצוב כיום, כך גם תחום עיצוב האריחים מתהדר בשמות של מעצבי על מובילים, שאכן מצדיקים את תוארם ויוצרים קולקציות מפתיעות ומתוחכמות. מעצבים אלה שמים דגש על כל פרט ופרט בעיצוב, עד כי לכל אובייקט (יחידה) יש חיים משל עצמו ויחדיו הם יוצרים מכלול מעוצב בעל אמירה ייחודית.
כך, למשל, ניתן לראות קולקציה של בית GUCCI המורכבת מפסיפסים צבעונים עם שילובי אלמנטים מזהב K24 ולחלופין קריסטלים מבית סברובסקי, ולצדה סדרות אריחי חיפוי עם חתימת ידם וכישרונם של פיליפ סטארק, קארים ראשיד, קנזו, בנטון, דיזל ועוד. בין הסדרות בולטת במיוחד סדרת אריחים חדשה משל בית העיצוב ורסצ'ה, פאלאס סטון השואבת את השראתה מאמנות מופשטת ומהאמנות הקלאסית של יוון ורומא העתיקות, ומאופיינת בשילובים בין המודרני לקלאסי, עם העיטורים העשירים, הצבעים הבוהקים והממד הדרמטי משהו.
 
קיבלתם את תחושת היוקרה 🙂 ? מצוין! התמונות מדברות בעד עצמן. פרגנו בתגובות 
 

הבהרה משפטית ותנאי שימוש באתר 

התוכן באתר והתמונות בו, הועלה והוזן על ידי משתמשים. אנא עיינו והבינו את הכתוב בעמוד תנאי השימוש באתר. כל האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי ועשוי להיות לא מדויק ו/או לא מקצועי היות ונכתב על ידי משתמשי הקהילה. באופן עקרוני, אין להסתמך על הכתוב וחשוב מאוד לקבל ייעוץ מקצועי. עמוד תנאי השימוש 

תפריט נגישות