דצמבר 25, 2022

האם אפשר להדביק אריחים על גבי אריחים אחרים?

האם אפשר להדביק אריחים על גבי אריחים אחרים?

אתם מעוניינים להתקין אריחים חדשים בבית שלכם אבל לא בטוחים בנוגע לדבר אחד: האם צריך לפרק את האריחים הקיימים או שאולי אפשר להדביק את האריחים החדשים ישירות עלים? התשובה הקצרה היא שבעוד שיש מקרים שבהם זה אכן אפשרי, לא ממש כדאי לכם לעשות את זה לבד, ועכשיו נתחיל עם התשובה הארוכה…

הדבקת אריחים על גבי אריחים קיימים

למה לא תמיד כדאי להדביק אריחים?

אם אתם רוצים לחסוך כמה שיותר כסף בשיפוץ, הדבקת אריחים יכולה לקסום לכם מאוד, אך מתלוות אליה כמה חסרונות שחשוב להיות מודעים אליהם. על אף שהסרת הריצוף הקיים תגרום ללכלוך ובלגן רבים, וכמו שציינו הוצאה כספית נכבדת יותר, יש לא מעט סיבות להימנע מכך:

  1. ההדבקה לא תמיד תהיה מושלמת

בנושא זה מה שחשוב זה בין היתר איכות הדבק שבו אתם משתמשים, אך גם אם תשתמשו בדבק האיכותי ביותר, יתכן שלא תדביקו את האריחים בגובה שווה לכל אורך ורוחב הרצפה. אם הרצפה לא מפולסת עוד לפני, למשל אם הרובה יוצרת שקע שלא מאפשר לאריח להתחבר כמו שצריך, תסתכנו בכך שהאריח יעלה למעלה עם הזמן, מה שעלול לגרום בין היתר לחדירת נוזלים בין שכבות הרצפה בהמשך.

  1. האריחים המודבקים יגביהו את הרצפה 

לא רק שהמשקל שיפעילו האריחים יהיה כבד יותר על הרצפה אם תדביקו אותם על גבי אריחים אחרים, אלא שגם הם יגביהו את הרצפה, משמע תצטרכו לבצע תיקונים שונים אחרים שיסייעו לכם להמשיך לחיות בביתכם בנוחות, כמו למשל קיצור דלתות או הגבהת מדיח הכלים. חשוב שתהיו מודעים לכך לפני שתתחילו בתהליך ותבצעו מדידות מדויקות.

  1. עליכם לבצע עבודה מקצועית ולא מתפשרת

חשוב שתנקו היטב את האריחים הקיימים לפני שתדביקו עליהם אריחים חדשים. אם לא תעשו זאת, הדבק למעשה יידבק לשכבות אבק ולכלוך ולא לאריחים עצמם. עוד נציין בנושא זה שאסור להדביק על גבי אריחים סדוקים, משום שלחות יכולה לעבור דרך הסדקים ולפגוע בהיצמדות האריחים. ככל שיהיה יותר מקום לאריחים החדשים לזוז, כך הסיכוי שהם ישתחררו ואף יסדקו יהיה גבוה יותר.

הדבקת אריחים על גבי אריחים קיימים

אז למה אנשים מדביקים אריחים אחד על גבי השני?

העובדה הפשוטה היא שפרויקט שיפוצים שכזה מסייע לחסוך הרבה בעלויות השיפוץ. הרבה יותר קל להדביק רצפות על גבי ריצוף קיים, וזה גם חוסך בזמן, מכיוון שאין הרבה עבודה לעשות – רוב הזמן רק מחכים שהדבק יתייבש. זה גם לא עושה כל כך בלגן, כך שאם אתם לא מתכננים לשכור איש מקצוע שיטפל לכם בשיפוץ, אתם בהחלט יכולים לטפל בו בעצמכם וגם לא תצטרכו לדאוג לפינוי פסולת.

 

איך מדביקים אריחים?

יש מקרים שבהם תוכלו להתחמק מהעונש של הסרת האריחים הקיימים, ובעוד שמומלץ להתייעץ עם איש מקצוע בנוגע לכך לפני שתחליטו להדביק, כך תעשו זאת אם ברצונכם לבצע את המשימה הזו לבד:

  1. בחנו היטב את הרצפות הקיימות

בדקו כל אריח באופן פרטני וודאו שהוא יציב במקומו ולא יכול לזוז. בחנו אותו וחפשו סדקים, התפוררות של הרובה או סימנים לאגירת לחות, ואם אין כאלה, סביר להניח שתוכלו לבצע את ההדבקה בהצלחה. אם מנגד אתם מגלים שהרצפה לא מפולסת כמו שצריך או שיש תחתיה לחות, כדאי מאוד להימנע מכך. הבדיקה המקצועית נעשית עם פטיש עץ; אם האריחים מייצרים צליל חלול, זה סימן לכך שהם משוחררים ולא כדאי להדביק עליהם אריחים חדשים. כדי לבדוק שהמשטח מפולס השתמשו בפלס.

  1. הכינו את הרצפה להדבקה

עליכם לפלס את הרצפה ואת שכבת הרובה שבין האריחים, כשתידרשו לשייף או לנסר חלקים מסוימים כדי להגיע לתוצאות טובות. עליכם גם להכין את הרצפות החדשות להדבקה, כשיש לחתוך אותן לגודל שמתאים לחדר שאתם מרצפים, כולל לפינות ולאלמנטים שבחדר. לבסוף נקו היטב את כל האריחים עם סבון, ותנו לרצפה ולאריחים להתייבש לחלוטין לפני שתמשיכו לשלב הבא. 

  1. התקנת האריחים

קחו בעזרת שפכטל דבק לרצפות ומרחו שכבה דקה על האזור שבו תרצו להדביק את האריחים. אל תעבדו על שטח גדול מדי, מכיוון שאתם לא רוצים להניח אריחים על חומר שכבר התייבש. לחצו את האריחים על הדבק, כשאתם מחליקים את האריח באופן אנכי על הדבק עד שהוא נמצא בדיוק במקומו המיועד. אחרי שסיימתם תנו לדבק להתייבש למשך 24 שעות או אפילו יותר אם יש לכם סבלנות.

  1. מריחת רובה ואיטום

עכשיו כשהאריחים במקום והדבק התקשה, נשאר רק לאטום את החריצים שבין הרצפות, ותעשו זאת עם רובה. לאחר מכן אתם תרצו גם למרוח סילר על האריחים כדי לוודא בין היתר שהרובה תישאר יבשה ולא תספוג כתמים ולכלוך. 

הדבקת אריחים על גבי אריחים קיימים

אם אינכם סומכים על עצמכם, לכו על איש מקצוע

כפי שאתם מבינים, הדבקת אריחים היא לא תהליך מסובך עד כדי כך, אך הוא כן מצריך ידיים טובות כדי שיתבצע כמו שצריך ויראה תוצאות טובות. אם אתם לא סומכים על עצמכם שתוכלו לבצע את אחד משלבי התהליך כמו שצריך, מומלץ שתשאירו את העבודה לאיש מקצוע. החברים שלנו באתר המשפצים בישראל מספרים שהדבקת אריחים היא אחד השירותים הזולים ביותר שהם מציעים ללקוחותיהם, כשמחירו נע 90-150 ₪ למטר. במחיר שכזה אתם יכולים להבין לבד שחיפוי קיר עם קרמיקה לא יצא כל כך יקר, אך מומלץ לברר כמה יעלה לכם בדיוק לרצף בשיטה זו בית שלם. ככל ששטח הבית גדול יותר, כך המחיר למטר יורד, אז שווה להשוות מחירים ולבדוק האם דווקא משתלם לכם להזמין שיפוצניק שיעשה זאת עבורכם.

המאמר באדיבות חברת המשפצים בישראל – קבלני שיפוצים בפריסה ארצית

 

תפריט נגישות