מאי 28, 2019

חימום תת רצפתי לריצוף או פרקט – חורף חם…

ריצוף חם 🙂 בזמן שכולם עם גרביים ונעלי בית, בחלק מהבתים מותקנת מערכת נעימה ששומרת על חום הבית, סוד קטן.. היא בריאה יותר וחסכונית יותר.

חימום רצפתי עושה שימוש בחוקי הפיזיקה, חום עולה מלמטה למעלה וכך כשהרצפה חמה, הרגלים חמות, וכשחם ברגלים, חם ונעים בכל הגוף. מערכת חימום תת רצפתי יכולה להחליף באופן כמעט מוחלט את השימוש במזגנים או במפזרי חום למיניהם. הכנו לכם כתבה מקיפה על מנת להכיר את המערכות הקיימות בשוק, הכדאיות של המערכות, מתי זה אפשרי, וכמה זה עולה לנו בשקלים, כל חודש. מדריך למחמם המתחיל.

צפו בסרטון קטן המתאר את אופן התקנת מערכת חימום תת רצפתית. העבודה כמובן קצת שונה כאשר מדובר על מערכת מותקנת תחת אריחים לריצוף וכזאת שמותקנת מתחת פרקט.

עלויות התקנת מערכת החימום התת רצפתי עשויה להשתנות מבית לבית, וישנם מספר פרמטרים שקובעים את מחיר המערכת, כמובן שבעיקר על פי גודלו של הבית, וזאת מפני שככל שנדרש לחמם שטח גדול יותר, כך הצנרת אשר תונח תצטרך להיות גדולה יותר. ישנו גורם נוסף וחשוב -מספר המפלסים וזאת בגלל שכל מפלס דורש מרכזיה ייחודית עבורו שתטפל באספקת המים. 

מבוססת מים או חשמל או אולי בכלל גז? 

ראשית, אין טוב יותר או פחות וכמובן שלכל מערכת היתרונות והחסרונות שהיא מעניקה. חשוב לזכור כי המלצות מסוימת עלולות להיות "המלצות נוחיות" של בעלי החברה ושהדרך הטובה ביותר לברר על איכות ואמינות היא לבדוק עם אדם קרוב שהתקין כזאת מערכת. תחרות חימום כפות הרגליים שלנו ושל ילדנו גדולה. יצאנו לבדוק

תענוג בחורף. מערכת חימום תת רצפתית היא נעימה ובריאה יותר, וניתן להתקינה גם מתחת לפרקט

מתקדמות, יעילות ובריאות הרבה יותר ממזגן:

אם בעבר שוק המזגנים שלט ביד רמה בקרב הצרכנים הישראלים, מסתבר שכיום גם אנחנו משתדרגים ומחפשים פתרונות שיקנו לנו איכות חיים טובה יותר.

מערכת חימום תת רצפתית מספקת חמימות נעימה בפיזור אחיד, שהשפעתה אפקטיבית יותר מאוויר המזגנים, וזאת ללא יובש או משבי רוח שמגבירים אבק ואלרגיה. שמתם פעם לב לכך שתמיד בקרבת מזגן, קמין או רדיאטור חם מדי, בעוד בנקודות רחוקות מהם הטמפרטורה נמוכה מדי? רק חימום תת רצפתי מאפשר להגיע לטמפרטורה אחידה ויציבה ולאורך זמן בכל חלקי חלל הבית, וזאת מאחר שמקור החום נמצא מתחת לרצפה כולה, ולא בנקודה אחת מצומצמת. זאת ועוד: במקורות חום שיוצרים ערבול של האוויר, כמו מזגן או מפזר חום, מתגבר פיזור האבק ונגיפי מחלות החורף המדבקות. 

blank

לעומת זאת, במערכת חימום תת ריצפתי, החמימות היא יבשה ואינה מניעה את האוויר, מה שהופך את החימום מסוג זה לבריא יותר ומקטין את הסיכוי להידבקות בנגיפים. לאור יתרונותיה הבריאותיים והאסתטיים (היא בלתי נראית ומותקנת כולה מתחת לרצפות), מערכת חימום תת רצפתית מעלה משמעותית את ערך הנכס, בדומה לחשמל החכם. 

בנוסף, אם חשקה נפשכם ברצפות פרקט, מעץ אמיתי או למינציה – כיום אין מניעה לשלב גם אותן עם מערכת חימום תת רצפתית. בתחום זה עומדות בפניכם שתי אפשרויות עיקריות: מערכת בטכנולוגיית חשמל, או מערכת המופעלת באמצעות הזרמת מים מתחת לריצוף. איך יודעים במה לבחור? – העיקרון המנחה הוא שבבתים בשטח בנוי של עד 160 מ"ר מומלץ לבחור בטכנולוגיה החשמלית, ולעומת זאת להסקת חללים גדולים יותר – עדיפה מערכת שפועלת על בסיס מים.

עלויות

התקנת מערכות לחימום תת רצפתי בבית זה עניין לא זול, מערכות החימום התת רצפתיות מעניקות חמימות נעימה בבית, אך לכל שיטת חימום – העלויות שלה, והיעילות שלה על משטחים וסוגי ריצוף מסויימים.

עלויות מערכת חשמלית

"הזולה" מבין האופציות – מחירי ההתקנה לחימום תת רצפתי חשמלי נעים בין 130 -170 ₪ למ"ר. בנוסף, כל חדר דורש התקנה של בקר חום שמסוות את הטמפרטורה ועלותו בין 450-1600₪ לכל יחידה. חשוב לציין כי העומסים בצריכת החשמל הינם גבוהים יחסית בשימוש במערכת זאת ואף על פי שעלויות ההתקנה שלה הם זולות יחסית. מחירי החשמל עדיין גבוהים וזה נושא שיש לשקול טרם החלטתנו

blank

מערכות חשמליות לחימום תת רצפתי מורכבות מגופים בעלי חימום דו-גידי. גופים אלו מחוברים על גבי רשת פלסטיק חזקה וגמישה, המייצבת אותם ומונעת תזוזה במהלך השנים. אפשר להחליף את הריצוף מבלי לפגוע במערכת החימום, והיא אידיאלית עבור חללים גבוהים.

עלויות מערכת גז

"הזולה" מבין האופציות – מחירי ההתקנה לחימום תת רצפתי חשמלי נעים בין 200 -300 ₪ למ"ר.  במערכת אלו אין הרבה תקלות אפשרויות למעט אלו: החלפת רכיב אלקטרוני או מילוי גז במשאבת חום עלות בין 350-500 ש"ח. ובמקרה היקר יותר, תיקון צנרת מים או חוטי חימום שדורש הרמת אריחים ופה העלות כבר יכולות לנוע בין 1500-3000 ש"ח

מערכת חימום תת רצפתי הפועלת על בסיס גז מורכבת מ-4 חלקים עיקריים. ראשית, ישנו תנור הסקה הפועל באמצעות גז, לאחר שהמים חמים הם זורמים אל הצנרת המותקנת מתחת לרצפה בביתנו. לאחר מכן, קיימת בכל מערכת כזאת, חלוקה ושליטה. החלוקה אחראית כמובן על "חלוקת המים למעגלים". המערכת מזרימה את המים בגמישות ובהתאם לטמפרטורה הרצויה בכל חדר – באופן ישיר היא גם חוסכת משמעותית בהוצאות.

בנוסף, קיימת צנרת תת רצפתית ייחודית המקרינה את החום אל חלל הבית. חום נוטה לעלות כלפי מעלה, וזהו עיקרון הפיזיקה העומד בבסיס המערכת. החלק האחרון בתהליך הוא "מערכת הבקרה" והיא מאפשרת לכוון את הטמפרטורה הרצויה בכל חדר.

עלויות מערכת מים

קוראים לה "השיטה המתקדמת" החום שנוצר בבית באמצעות השימוש במערכת החימום נעים גם לטווח הארוך, ונשאר כך גם לאחר מספר שעות רבות בהן המערכת כבר לא בפעילות. יתרון נוסף, החימום שדרך זו אינה גורמת לתחושת המחנק באוויר, זאת להבדיל מחימום באמצעות יחידת מיזוג. את האוויר וניתן לוויסות ובקרה. בנוסף, לאחר עלויות ההתקנה החד פעמיות, מחיר השימוש באופן שוטף הינו זול יחסית (בין 300-900 ש"ח לחודש. עלויות נמוכות מאוד, לבית נעים וכיפי בתקופת החורף).

יחד עם זאת, בהשוואה אל מול מערכות חימום תת רצפתיות מסוגים שונים, נמצא שעלויות ההתקנה גבוהות יותר ביחס למערכות החשמליות, וזאת מכיוון שההתקנה איננה תהליך פשוט ומהיר, והצינורות מונחים כיחידה אחת ארוכה וללא שום ריתוכים או חיבורים שעשויים להינזק או להתפרק במהלך השנים כתוצאה מאיכות הריתוך או אפילו מ"עייפות החומר".

מחירים

המחירים של התקנת מערכות חימום תת רצפתיות משתנים ותלויים במספר גורמים, אך לרוב ינועו בין  210-370 ש"ח למ"ר, כאשר פרויקטים גדולים יותר יקבלו "הנחת כמות" ובתים קטנים יותר, ישלמו לרוב מחיר גבוה יותר למ"ר.

blank

המבוססת מים מחליפה את כבלי החשמל בצינורות מים, כאשר המים מחוממים באמצעות משאבת חום חיצונית וכאשר הם עוברים במערכת מתקבל אפקט החימום הרצוי. מבוססת מים מחליפה את השימוש בכבלי החשמל בצינורות מים, וזה עובד ככה. המים מחוממים באמצעות משאבת חום חיצונית וכאשר הם זורמים במערכת הצינורות מתקבל אפקט החימום הרצוי

לסיכום

בשורה התחתונה, אם אתם בונים ומשפצים זכרו שבחירת גוון הקרמיקה וסוג השיש אינן בהכרח ההחלטות החשובות ביותר וחשוב לציין כי התקנת חימום תת רצפתי מכל סוג שלא תבחרו היא עניין של תכנון מראש ורצוי לבדוק תחילה.

מערכת חימום תת רצפתי נכונה לבית, עשויה להשפיע רבות על איכות החיים היומיומית בבית ואף להעלות משמעותית את ערך הנכס

לסיכום

מערכות חימום על בסיס מים ידועות כאמינות ומוצלחות מאוד, אשר אינן פולטת קרינה וידועות גם כמערכות ירוקות, ששומרות על הסביבה ועל בטיחות יקירכם

לרכישת סולר להסקה ניתן ללחוץ כאן

הבהרה משפטית ותנאי שימוש באתר 

התוכן באתר והתמונות בו, הועלה והוזן על ידי משתמשים. אנא עיינו והבינו את הכתוב בעמוד תנאי השימוש באתר. כל האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי ועשוי להיות לא מדויק ו/או לא מקצועי היות ונכתב על ידי משתמשי הקהילה. באופן עקרוני, אין להסתמך על הכתוב וחשוב מאוד לקבל ייעוץ מקצועי. עמוד תנאי השימוש 

תפריט נגישות