אוקטובר 11, 2018

התקנת אריחים

תוצאה מושלמת

ראשית, תוצאה מושלמת היא, איזון בין אריח איכותי לבין הרכבתו הנכונה. בשביל להתקין אריחים, מוצלחים ככל שיהיו, אריחים חייבים להיות מותקנים על גבי משטח מפולס ודחוס כראוי – זהו תנאי הכרחי בכדי להבטיח התקנה מקצועית, איכותית ונכונה. 

על מנת לקבל תוצאות מירביות, יש להבין כי, משטח העבודה חשוב כמו האריח המורכב עליו. חובה היא, לנקות את המשטח עליו מרצפים או מחפים את האריחים לפני ההרכבה, כך שיהיה נקי לחלוטין מסדקים, מעצמים בולטים, מחיספוס, או משאריות דבקים, או כל לכלוך אחר משיפוץ קודם.

התקנה חיצונית ואזורי לחות גבוהה

כאשר מתקינים אריחים באזורים בהם קיימת סכנת החלקה, כמו חדרי מקלחת, גינות, בריכות ומרפסות חיצוניות או במקומות אשר הלחות בהם היא גבוהה ותמידית, כמו חדרי רחצה ואמבט , או לחילופין משטחים החשופים באופן קבוע לחום רב, כמו מרפסות שמש בהן השמש קופחת ברוב שעות היממה, חובה עלינו לוודא שהריצוף שאנחנו קונים אכן מתאים לאופן השימוש.

יש להתייחס להמלצת היצרן והתקן שנקבע לאריח! חשוב לדעת כי, התקנה לא מקצועית או שלא על פי הוראות היצרן, עלולה לפגוע גם באריחים היקרים ביותר.

מאידך, גם אריח זול, יכול להיראות יקר וברמה גבוהה, אם הורכב כהלכה. ובכלל, כלל הברזל ביחס להרכבה הוא, בעל מקצוע מומחה ומיומן, אשר אינו מתפשר על עבודה טובה ותקנית.

"איך שלא נסתכל על נושא האריחים לבית. גם קרמיקה, איכותית ככל שתיהיה, צריכה הרכבה מקצועית ומדויקת ורצוי לעשות אותה לפי המלצת היצרן ממנו נרכשו האריחים "

בכל מקרה, מומלץ מאד לתת את העבודה, רק לאדם אשר קיבלתם עליו המלצה "חמה" ממכרים, חברים, או קרובי משפחה ואשר אתם סמוכים ובטוחים שהוא מקצועי, מנוסה והגון! חובה לסכם את המחיר מראש, תוך תיאום ציפיות הכולל את משך זמן העבודה, מחיר והבהרה מדויקת של מה כלול בהצעה שקיבלתם, כמו למשל: פירוק, הרכבה, פינוי הלכלוך, חומרים וכו'.

ככל שההצעה תהיה יותר מפורטת וברורה בתחילה, כך, יהיו ברורים לכם משך השיפוץ ומהלכו ויחסכו לכם מפחי נפש מיותרים. כיום, בנוסף למבחר העצום של אריחי הקרמיקה וגרניט הפורצלן, אפשרויות ההרכבה הן מגוונות. המגוון הגדול של גדלי האריחים, כמו גם האופציות השונות לאופן הריצוף והשוני הגדול בין חללי העבודה, מצריכים חשיבה מראש.

לעיתים, נעדיף לרצף באופן ישר ולעיתים באלכסון, לעיתים בצורה אופקית ולעיתים בצורה אנכית. בחלק מהמקרים, נעשה שימוש באריחים מודולריים בכמה גדלים באותו החלל העיצובי.

ישנם מקומות בהם נעשה שימוש באריח גדול לחלל קטן, או להיפך. אי לכך, המלצה חשובה היא, להניח את האריחים טרם הרכבתם ללא חומר או דבק, על מנת להיות שלמים עם אופן ההרכבה המועדף עליכם.

חשיבות החומרים

חומרי עבודה, גם הם חלק בלתי נפרד מתוצאה מנצחת. על מנת להבטיח איכות וחוזק לאורך שנים, חשוב לוודא שבעל המקצוע ששכרנו עבור ביצוע העבודה, משתמש רק בחומרים איכותיים ובעלי תו תקן ואשר מתאימים לריצוף או החיפוי שרכשנו. דבק "חלש" או אפילו תערובת חול/סומסום לא מדויקת, עלולים לפגוע באיכות התקנת האריח ובעמידותו לאורך השנים.

שימו לב שגם בחומרים יש פערי מחיר והם משתנים בשל ארץ הייצור והמותג. גם בעולם הדבקים, המגוון הוא רחב וחשוב לדעת באיזה חומר לבחור. ניתן להוציא את האריחים הקודמים או להשאירם ולהדביק עליהם.

ישנם דבקים המתאימים להרכבה על חול או על בטון, על משטח גבס או על משטח בלוקים, דבק עבור קיר או עבור רצפה וכו'. לאחר ההרכבה, חשוב מאוד לא להשתמש בחומרי ניקוי "חריפים" או דטרגנטים כדוגמת אקונומיקה, מסירי שומנים, תמיסות מלח חריפות, או חומצות למינהן, זאת כיוון שהדבר עלול לגרום לשינוים בגווני האריח, או לנזק בלתי הפיך לשכבת ההגנה המקורית, אשר שומרת עליו משריטות, כתמים, ספיגויות וכו'. בנוסף, חומרים אלו עלולים לפגוע ברובה, דבר שעלול להרוס את המראה האסתטי הכללי.

רובה ופוגה

רובה היא למעשה, החומר שאנו מורחים בין האריחים והוא זה שנותן את הגימור לעבודה כולה, הן מבחינת האיטום והן מבחינת המראה הסופי. כיום ניתן למצוא בשוק, מגוון רחב של סוגי רובה בשלל צבעים ואפשרויות. יחד עם ההתפתחות של שוק זה, נפתחו גם אופציות עיצוביות חדשות וניתן מענה מקצועי רחב יותר לשפע האופציות של האריחים הרבים לריצוף ולחיפוי.

לדוגמה: רובה אנטי בקטריאלית העמידה נגד מים ושומרת על הגוון לזמן רב יותר, רובה המיועדת לפוגות רחבות, רובה מיוחדת למשטחים חיצוניים ועמידה יותר נגד פגעי מזג האוויר וכו'. כמובן, שלא פחות חשוב מבחירת החומר הנכון, חשובה גם ההתקנה הנכונה.

טעות נפוצה היא, להתחיל למרוח את הרובה על משטח שאינו מוכן לעבודה.

blank

יש להקפיד היטב על ניקוי משטח האריחים מגרגרים, אבק או שאריות חומרי עבודה וזאת לפני תחילת העבודה. חשוב מאוד שלא לחסוך בעלויות הרובה, כיוון שבחירת רובה נכונה והרכבתה באופן נכון, תמנע זליגה של מים לתחתית האריחים, התפוררות חומר האטימה, ורטיבויות מיותרות. שימת הדגש על סוג הרובה וטיבה בעת רכישתה והתאמת הרובה לצרכינו, תחסוך לנו בזבוז מיותר של זמן, משאבים וכסף ותאריך את תוחלת החיים של החלל המרוצף או המחופה וזאת בכדי שלא נמצא את עצמינו שוב בשיפוץ, מוקדם יותר מכפי שתיכננו.

הרובה מגיעה בקשת רחבה מאוד של גוונים וכיום, התאמת הרובה לצבע האריחים היא אומנות בפני עצמה. יש כאלו שירצו להתאימה לגוון השולט של האריח, בעוד אחרים יכולים להעדיף גוון קונטרסטי על מנת להבליט את האריחים. אפשרות נוספת ומאד אופנתית היא הרובה בצבע הבטון והיא משמשת בדרך כלל אדריכלים ומעצבים, על מנת לשוות לאריחים את המראה טבעי.

פוגה

פוגה היא למעשה הרווח שבין האריחים. גם כאן, זהו ענין של אופנה וטעם אישי כשבחלק מהבתים אנו נראה אריחים החתוכים בחיתוך לייזר, אשר הורכבו כשהם צמודים זה לזה ללא פוגה וללא רובה – זהו המראה המודרני.

לעומת זאת, למראה הכפרי והוינטאג'י אנו נעשה שימוש בפוגה רחבה עם הרבה רובה. יחד עם זאת, בישראל, בדירות הקבלניות שנועדו על פי רב לקהל עם תקציב נמוך, הריצוף נעשה בשימוש באריחים החתוכים בחיתוך רגיל, עם פוגה של 8 מ"מ, במילוי של רובה רגילה.

blank

הבהרה משפטית ותנאי שימוש באתר 

התוכן באתר והתמונות בו, הועלה והוזן על ידי משתמשים. אנא עיינו והבינו את הכתוב בעמוד תנאי השימוש באתר. כל האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי ועשוי להיות לא מדויק ו/או לא מקצועי היות ונכתב על ידי משתמשי הקהילה. באופן עקרוני, אין להסתמך על הכתוב וחשוב מאוד לקבל ייעוץ מקצועי. עמוד תנאי השימוש 

Comments

blank
arik

תודה רבה על האינפורמציה מאוד יפה ומעניי אבל לא הבנתי כלום ועדיין נותרתי עם מס' שאלות האם ניתן לקבל עזרה?

blank
Team Tile Israel

הי אריק,
בהחלט! ניתן לקבל תשובות לכל השאלות שלך בפורום המקצועי שלנו שמנוהל על ידי מומחי בעלי שם בארץ ואדריכלים ומעצבים שעובדים בתחום כבר שנים רבות.
בהצלחה

blank
אסף

כתבה מאוד יפה תודה רבה

blank
לאה

מה שאני אוהבת בכתבות שלכם זה את הכתיבה המקצועית, רואים שהאדם שכותב מאחור נהנה ואוהב את התחום ולכן זה תענוג לקרוא. האם אתם גם מוכרים אריחים או רק בלוג בתחום?

blank
Team Tile Israel

הי לאה,
ראשית, תודה רבה על הפירגון!
בהחלט, Tile.co.il זה אתר האינטרנט הגדול והמתקדם ביותר בארץ בענף הריצוף והחיפוי, ניתן לקרוא שם חוות דעת על אריחים שנקנו על ידי ישראלים רבים, להזמין דוגמאות מהמוצר בחינם ועוד ועוד.
כאן לכל שאלה
בהצלחה

blank
רמי

אישית. אני חושב שזה לא לעניין שבעלי מקצוע דוחפים את החומרים שהם "עובדים איתם" רק בשביל להרוויח עמלות מזה שהלקוחות רוכשים את החומרים דרך החנויות שיש להם הסדרים איתם.

blank
Team Tile Israel

הי רמי,
תראה, זה נכון ולא נכון. לפעמים ההמלצה היא אינטרס אישי שבעל המקצוע "גוזר" קופון על חשבון הלקוח וזה באמת לא בסדר! אין על זה ויכוח בכלל.
לעיתים, ההמלצה היא ממקום אמיתי שהוא עובד עם החומרים באופן יום יומי ויודע לשים את האצבע על החומרים הטובים יותר.
בהצלחה

blank
אורלי משכנתאות

תודה

blank
אמיר ד.

נחמד שיש קהילה כזאת, פעם ראשונה שנחשפתי אליה ואני מהענף. רק מקווה שהיא תעשה יותר נזק ולא תכפיש יבואנים וחנויות

blank
אלמוג שו

בלוג ופורום חזקים מאוד בתחום "ריצוף וחיפוי"

blank
ארגו'אן

אחלה כתבות תוכן אמיתיות

blank
מלכה

כתוב מצוין

blank
פבלו

אין תרבות כתבות כאלה בארץ זה יפה שאתם עושים את זה

blank
tomer

לדעתי זה מועיל מאוד, תודה

blank
אביבה

תודה!

blank
פבלו

מושקע מאוד

blank
גרי

תודה על הטיפים.

blank
יפה שלו

אני לא מצליח לראות את התמונות – זה רק אני?

blank
אביה

אין עליכם TILE ISRAEL

blank
דרלינג

תענוג לקרוא את הכתבות והמדריכים שלכם. תעלו יותר זה מצוין גם לכם

blank
איתי

לא יודע…לא הבנתי הרבה סורי, אני דווקא רואה שרוב התגובות פה חיוביות מאוד

blank
Tile Israel

חברים תודה לכולם! קהילת הריצוף וחיפוי שלנו גדלה וצמחה בתקופה האחרונה ולכן קצת "קשוח" לענות לכולם.
כיף לראות את התגובות החיוביות, נמשיך "לפנק" אתכם בכתבות ומדריכים מהסוג הטוב ביותר.

תפריט נגישות