מאי 31, 2013

שיפוץ דירה: 4 שלבים חשובים

החליטו על תקציב

ההתחלה צריכה להיות ברורה וחדה: מהו התקציב העומד לרשותכם לטובת השיפוץ? יתר על כן, כדאי לקחת בחשבון כי לעתים קרובות במהלך השיפוץ מתגלות תקלות ומהמורות שלא ניתן היה לחשבן בהתחלה, ולכן כדאי להקדיש כ-20 עד 30 אחוז מהתקציב לחריגות שעוד יבואו.

חתימת חוזה 

שלב חתימת החוזה הוא שלב קריטי בהצלחת הפרויקט, ולכן יש לערוך אותו בבהירות ובאופן המפורט ביותר האפשרי. חוזה המנוסח כהלכה ימנע תקלות וסכסוכים בהמשך ויבטיח עבודה חלקה. בחוזה יש לפרט את רמת הגימור הנדרשת, למשל שפכטל 'אמריקאי' או רגיל, ריצוף פורצלן או קרמיקה, גימור מבריק או מט, מועדי וסכום תשלום לפי התקדמות, נהלי עבודה (למשל מתי מתחיל ונגמר יום עבודה) ומועד מחייב לגמר הפרויקט. "חשוב לציין כי בסופו של דבר רבות מההבנות שקורות בין צרכנים לבעלי מקצוע נובעות מחוסר תקשורת, ולכן מומלץ בשלב חתימת החוזה ללבן שאלות". לרוב לצרכן יש פער ידע מול בעל המקצוע אז כדאי לשאול ולהתייעץ". הפרומים המקצועיים שלנו בענף הריצוף והחיפוי עומדים לרשותכם תמיד לכל שאלה או בקשה.

כתב חומרים והצעת מחיר

 לאחר שישבתם וגיבשתם תכנית לעיצוב החדש עם האדריכל או מעצב הפנים שלכם, כדאי לערוך סקר שוק בין מספר קבלני שיפוצים (רצוי מאוד שיהיו קבלנים מוסמכים) שיבואו להתרשם מהדירה והמפרט במו עיניהם. בשלב הצעת המחיר דרשו מסמך המפרט גם לוח זמנים להתקדמות וסיום העבודה בנוסף לתמחור, זהו נושא חשוב מאוד שרבים נוטים "להחליק" עליו, ולאחר מכן מצטערים על כך מאוד.

blank

מהלך העבודה

כאמור ישנם דברים שלא תמיד ניתן לדעת עליהם במהלך הצעת המחיר כגון גילוי צנרת במצב רעוע או לחלופין שינויים שמבקש בעל הדירה כמו נקודות חשמל נוספות. מה עושים במצב כזה? במקרה של שינויים שנעשים במהלך השיפוץ יש להכניס לחוזה המקורי נספחים שמתעדים את השינויים, את השפעתם על המחיר ומועד תום השיפוץ. בטייל מסבירים: "שיפוץ הוא הליך מורכב, לכן חשוב לשמור על תקשורת טובה מול הקבלן או היזם וגם להיות גמישים לשינויים סבירים. בסופו של דבר רבות מחוסר ההבנות והסכסוכים שקורים בין צרכנים לבעלי מקצוע נובעים מחוסר תקשורת".

blank

לסיכום

יש לזכור ששיפוץ הוא תהליך מורכב שכולל עבודות ריצוף, צבע, עבודות תשתית, חשמל ואינסטלציה ועוד. כמו כן לעבודות שיפוצים לא ניתנת אחריות, לכן לפני התשלום האחרון יש לוודא שהעבודות בוצעו כהלכה ולפי התכניות. וודאו כי הריצוף מותקן בצורה ישרה והדוקה, שהצבע מרוח בצורה אחידה והגימור ברמה עליה סוכם.

הבהרה משפטית ותנאי שימוש באתר 

התוכן באתר והתמונות בו, הועלה והוזן על ידי משתמשים. אנא עיינו והבינו את הכתוב בעמוד תנאי השימוש באתר. כל האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי ועשוי להיות לא מדויק ו/או לא מקצועי היות ונכתב על ידי משתמשי הקהילה. באופן עקרוני, אין להסתמך על הכתוב וחשוב מאוד לקבל ייעוץ מקצועי. עמוד תנאי השימוש 

תפריט נגישות