מאי 11, 2019

איך לטפל ולשמור על פרקט עץ מלא ופרקט מגרניט פורצלן

רצפת פרקט רגישה יחסית לשריטות, רטיבות והתרחבות.

בכתבה שהכנו במיוחד עבורכם נסקור באילו מהמקרים משתלם לתקן פרקט ומתי עלות התיקון מתקרבת למחיר ההתקנה של פרקט חדש?

מה ההבדל בין תיקון של פרקט למינציה לבין תיקון של פרקט עץ לבין פרקט עשוי גרניט פורצלן? כמו תמיד, אתם שאלתם אנחנו כאן כדי לשפוך מעט אור על נושא פרקט גרניט פורצלן, פרקט עץ טבעי והסוגים השונים שקיימים היום בשוק הישראלי.

חברת Tile מובילה את תחום הפרקטים בישראל. ריכזנו עבורכם את כל התשובות המלאות לשאלות הרבות שנשאלות בפורום הריצוף והחיפוי שלנו על שמירת איכות הפרקט וכל שאר המידע שחשוב לקבל לפני שמזמינים בעל מקצוע לתקן את הפרקט בבית

שריטות – מה עושים כשיש שריטה בפרקט עץ

גלגלים למיניהם, רגלי רהיטים, חודי סביבון וספינרים – את כולם ניתן להשיג בגרסאות שתחתיתן מחופה גומי רך, אשר לא יותיר שריטות על פרקט הלמינציה או העץ המלא שלכם. מובן, שלמרות כל הרצון הטוב, נזקי שריטות לפרקט יכולים לקרות, מפעם לפעם.

כל בעל פרקט יודע, ששריטות הן בעיה שמוטב למנוע מאשר להיאלץ לטפל בה לאחר מעשה… וזה מדויק! מניסיון 🙂 

במילים אחרות, בין אם מדובר ברהיטים, אופניים עם גלגלי פלסטיק או גלגלי עזר למיניהם, או אפילו נעליים שמלאות בחול, יכולות לשרוט את כל הפרקט העדין והיוקרתי שלנו, הסיבה – נעל שנגררת עם חול, שוות ערך לנייר שיוף אגרסיבי שמופעל עליו לחץ גרירה במשקל של יותר מ 70 קילו (אדם ממוצע) ולכן, יש לוודא שהחלקים אשר באים במגע עם הרצפה עשויים מחומרים שלא יותירו שריטות על הפרקט שלכם. שימוש בגלגלי סיליקון עדיפים כמעט באופן גורף על פני גלגלי פלסטיק.

blank

"בתמונה שריטות בעלי חיים על פרקט בבית" Tile Israel

אפשרות פשוטה שמהווה מעין 'תיקון קוסמטי', המתאים לנזקי שריטות עדינים יחסית, היא מילוי החריצים שנוצרו באמצעות חומר ייעודי. ניתן למצוא אותו במבחר חנויות ציוד לבית.

האם ליטושו של פרקט עץ מלא הוא תיקון משתלם?

ובכן, התשובה לשאלה זו היא: תלוי, בכל מקרה יש להחליט לגופו.

במידה ומדובר בליטוש של אזור מצומצם בלבד בפרקט העץ שלכם שניזוק או זקוק לחידוש, עלות התיקון עשויה לנוע בין 800 ל-1800 ש"ח. והתוצאה תהיה ברמה נמוכה על פי רוב.

לעומת זאת, בליטוש נרחב יותר, ישנם מחירים הנעים בין 120 ל- 190 שקלים למ"ר!!! , וככל שהשטח המיועד לתיקון נרחב יותר – כך העלות למ"ר נמוכה יחסית (אך כמובן מוכפלת בשטח נרחב יותר).

blank

מידת כדאיותו של ליטוש בכל הנוגע לפרקט עץ מלא, מושפעת מגיל הפרקט, מצבו, עלות הליטוש למ"ר ופרמטרים נוספים, כשבשורה התחתונה כדאי שתשאלו את עצמכם האם אתם מרוצים בסך הכל מהרצפה הקיימת או מעוניינים לנצל את ההזדמנות כדי להחליף לריצוף עץ חדש.

החלפת פרקט עץ 

במידה ומדובר בשריטות חמורות ועמוקות יותר, חומר מילוי לא יספיק, וצריך יהיה להחליף את החלק שנפגם – או לעתים גם את הפרקט כולו.

אם הנזקים שנגרמו לפרקט עץ ממוקמים באזור מובחן שסמוך לאחד הקירות – ניתן בהחלט לשקול להחליף רק את הלוח שנפגם, ואפילו להחליף מספר חלקים שנפגעו. במצב של שריטות קשות על אזור מרכזי בחלל, עלול להיווצר מצב בו צריך להוציא חצי מכמות הלוחות או יותר מכך לטובת ההחלפה, ואחרי כן לא תמיד ניתן לחברם בחזרה כראוי.

blank

במקרים אלו מוטב להחליף לפרקט חדש ולעיתים, זה אף עלול לעלות פחות. (הרבה הרבה פחות) ולכן אם לא מדובר על פרקט יוקרתי וייחודי שייבאתם במיוחד מקוסטה ריקה, תשקלו פעמיים.

כמובן שניתן גם להיעזר במומחים שלנו בפורום המקצועי והייעודי של Tile Israel לריצוף וחיפוי ולענף כולו.

שריטות בפרקט מעץ מלא

במקרה של תיקוני פרקט עץ, ניתן להחליף קורה בודדת אולם במקרים של התקנה  בהדבקה, התיקון מהיר וקל יותר מאשר תיקון פרקט עץ אשר מותקן בהנחה צפה וגם אז לעתים יהיה צורך לרצף מחדש באזור התיקון ומתחת לפרקט.

לפיכך, אפשרות החלפתה מהירה של קורה פגומה בפרקט עץ תלת שכבתי אשר הותקן בהתקנה צפה, רלוונטית רק במצבים בהם הקורה השרוטה/פגומה ממוקמת ממש בסמוך לקירות.

blank

יש פתרונות וגם חומרי הגנה מצוינים. זיכרו כי ההגנה הטובה ביותר היא מניעה של השריטות מלכתחילה. Tile Israel

במקרים רבים ניתן גם לחדש את הפרקט.

זה המקום לבקש אתכם להיות זהירים ממכונת הליטוש לעץ, אשר מחדשות את פרקט העץ ולאחריה צביעה מחודשת – מהווה ככלל טיפול מומלץ לפרקט עץ מלא אחת לכ – 8 שנים, בפרקט בגמר שמן ואחת לכ – 10 שנים בפרקט בגמר לכה, זאת על מנת לשמור על שלמותו ומראהו הטבעי והיוקרתי.

רטיבות..

כמו בשריטות, גם רטיבות הוא עניין שמוטב מאוד למנוע מבעוד מועד מאשר לנסות לטפל בו אחרי שכבר נגרם נזק.

בכל הנוגע למניעה – דין פרקט העץ דומה לכל רהיט עץ אחר שיש לנו בבית, צריך להשתדל להימנע מחשיפת הרצפה לרטיבות בכל עת.

כך, שטיפת הפרקט מתבצעת באמצעות מטלית לחה ואין, כמובן, לשפוך מים מדלי על הרצפה בשום פנים ואופן. פעולה שכזאת גורמת לפרקט "לספוג" את הנוזלים ולבסוף תוריד מהאיכות שלו. בנוסף, כל כוס שנשפכת או מים שמותזים מכיור רחצת הכלים, למשל, מוכרחים להיות מנוגבים מיד, על מנת להאריך את חיי הפרקט שלכם.

blank

אבל אם כבר נשפך, חשוב לאבחן את חומרת הנזק, על פי משך הזמן שהרצפה נותרה רטובה בפועל, וכמות הנוזלים שבאו עמה במגע.

טיפולן בנזקי רטיבות שכבר קרו

מקרה שרטיבות פגעה בלוח הסמוך לקיר בפרקט עץ – הנזק ניתן לתיקון באמצעות החלפת לוח בודד, אחד או יותר.

לעומת זאת, במקרים של נזקים במספר אזורים שונים או שמיקומם נמצא במרכז החלל – כדאי להחליף את פרקט העץ כולו, כמובן שרצוי לשקול בחיוב גרניט פורצלן דמוי פרקט, שכן כיום הרמה הגיע למקומות אחרים לגמרי ממה שהיה עד לפני עשור.

blank

בתמונה- נזקי גשמים בפרקט בפתח הבית Tile Israel

נזקי הרטיבות על גבי העץ נוטים להתפשט במהירות ולפגום ברצפה כולה,  הם עשויים לגרום אמנם לנזקים, אך גם להיספג בחומר – מה שמונע את התפשטות הבעיה לשאר קורות העץ.

טיפול נכון בהתרחבות של הפרקט ולמה כדאי לשקול פרקט מגרניט פורצלן

התפשטות והתרחבות של לוחות פרקטי העץ בעקבות שינויים במזג האוויר וברמת הלחות באוויר, מהווים תופעה שכיחה למדיי, שמתרחשת בעיקר במצבים בהם לא נשמר מרווח מספק מהקיר בשלב ההתקנה.

הסיבה היא שגם פרקטי העץ הם דינאמיים ונתונים לשינויי מזג האוויר, כשבמידה וההדבקה לא הותירה מרווח להתרחבות הטבעית – עלולים להיווצר כיסי אוויר באזורים שונים בפרקט. פתרון אפשרי ופשוט הוא להרחיק את הפרקט מהקיר, באמצעות חיתוך חלק קטן מהלוחות סמוך לאזורי הקירות, כך שיישאר מרווח להתרחבות.  

blank

בתמונה אריחי פרקט גרניט פורצלן – הם יפים! הם זולים! והם עמידים מאוד לרטיבות, גרירות חפצים ושריטות. (ההתקנה דורשת יקרה יותר ומלכלכת יותר)

פתרון מצוין שניתן להשתמש בו ועלויותיו לא יקרות הינו פרקט גרניט פורצלן. זוהי אופציה מעולה ואמינה במיוחד!

האם ישתלם לנו להחליף את הפרקט כולו במקרה של נזקים?

ראשית, היינו רוצים להדגיש שראוי שהטיפול הטוב ביותר בנזקי פרקטים – הוא מניעתם.

אם כבר מדברים על נזקים שרצוי למנוע מבעוד מועד – חשוב לציין שמעבר לגורמים המזיקים שצוינו (שריטות, רטיבות, התרחבות) – יש להגן על רצפת פרקט גם מפני קרינת השמש, שעלולה לגרום לה להצהיב או להתנפח.  

עוד יש לזכור, שמומלץ תמיד להשאיר אצלכם בין 2-4 מ"ר או 10% מהסכום הכולל של הפרקט שבו השתמשם, בין אם הוא מסוג למינציה ,עץ מלא או פרקט גרניט פורצלן – למקרה שייווצרו נזקים, כאלה או אחרים, על מנת שתוכלו להחליף קורה או לוח שניזוק.

בנוסף, יש לקחת בחשבון שהחלפת הפרקט מצריכה, כמובן, תשלום לבעל מקצוע שיעסוק במלאכה.

עלות ראשונית ומינימלית שיגבה בעל מקצוע באופן ממוצע על החלפת פרקט, תתחיל מ-550-650 ₪.

במידה ומדובר בתיקון נרחב שמצריך פירוק של לוחות או קורות רבות – הסכום עשוי להיות זהה לזה שיידרש לרכישתו של פרקט חדש, מבחינת שכר העבודה, כאשר החיסכון טמון רק בעלות החומר, ויש לשקול האם זה ישתלם לכם.

ניתן לפנות אלינו לקבלת רשימת בעלי מקצוע מומחים באיזרוכם

ניקיון הפרקט ותחזוקתו

בפרקט עץ הכלל הקובע הוא שמירת הרצפה במצב נקי ככל הניתן, לרבות ניקוי כתמים במטלית לחה מיד עם היווצרותם, שאיבת האבק בתדירות גבוהה וניגוב רטיבות בכל עת. כשכבר מבצעים ניקיון רטוב, הן בפרקט למינציה והן ברצפת עץ מלא, יש לעשות זאת באמצעות מטלית לחה וסחוטה, עם חומרי ניקוי ייעודים לפרקטים, ולהימנע בכל מחיר מספונג'ה ושפיכת מים מדלי.

כך מצטמצמים מספר הפעמים בהן יש צורך בניקוי רטוב.

blank

(הדרך הטובה ביותר מטליות או סמרטוטים לחים) Tile Israel

בנוסף, פרקט מעץ מלא ניתן לחדש אחת ל 8-10 שנים באמצעות ליטושו וצביעתו מחדש.  

חובה להשתמש בחומרי ניקוי מקצועיים השונים ומבדילים בין סוגי הפרקטים השונים. פרקט עץ בגמר שמן\ ננקה עם סבונים מיוחדים וייעודים, ואילו פרקט גמר לכה ננקה עם חומרים ייעודים שמייבאת לארץ חברת Tile Israel. את פרקט הלמינציה ננקה עם חומר המתאים לניקוי פרקט יחודי זה. בעקרון בכול חנות פרקטים המכבדת את לקוחותיה ניתן יהיה למצוא חומרי ניקוי מקצועיים.

לסיכום, רצפת פרקט עשויה להיות אחד המרכיבים הדומיננטיים, היוקרתיים, החמימים והמפנקים בבית.

שמרו על הפרקט שלכם ומנעו נזקים מבעוד מועד ככל יכולתכם, תקנו במידת האפשר אם נוצרו פגמים וכאשר צריך – אל תהססו לרכוש פרקט חדש, תקין ורענן לביתכם: מדובר בהשקעה משתלמת, שתשמח אתכם מדי יום ביומו

הבהרה משפטית ותנאי שימוש באתר 

התוכן באתר והתמונות בו, הועלה והוזן על ידי משתמשים. אנא עיינו והבינו את הכתוב בעמוד תנאי השימוש באתר. כל האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי ועשוי להיות לא מדויק ו/או לא מקצועי היות ונכתב על ידי משתמשי הקהילה. באופן עקרוני, אין להסתמך על הכתוב וחשוב מאוד לקבל ייעוץ מקצועי. עמוד תנאי השימוש 

תפריט נגישות