אפריל 23, 2019

לפני השיפוץ "תדעו מה אפשר להחליף ומה אי אפשר"

שיפוץ הבית הנה משימה לא פשוטה והיא עשויה להיות מלווה בלחצים רבים. מאידך, אם יודעים להתנהל כראוי ולבחור באנשי המקצוע הנכונים, אזי השיפוץ יכול לעבור אפילו בצורה נעימה ומרגשת. אחרי ככלות הכל, מדובר בבית שלנו והשיפוץ שלו אמור לשמח אותנו. החוויה שתעברו בעת השיפוץ תלויה בעיקר באנשי המקצוע הנכונים והמתאימים שידעו כיצד לעשות את העבודה עם מינימום הטרדה שלכם, ובאופן שיהיה הכי נעים עבורכם, יסב לכם שביעות רצון הן ממהלך השיפוץ עצמו והן מהתוצאות שלו.

רגע לפני שמשפצים

רגע לפני שמחליטים לשפץ, צריך להחליט מה רוצים לשפץ, היכן צריך לשפץ, מהו סדר העדיפויות – מה דחוף יותר ומה פחות, ומהו התקציב שמקציבים לצורך הפרויקט. למשל יכול להיות שהדבר הבוער לכם ביותר כרגע הוא חדרי השירותים והאמבטיה והם דחופים לכם יותר מהמטבח.  זה נכון שאם כבר משפצים, אז עדיף לעשות את הכל בפעם אחת, אבל במקרה של בעיה תקציבית, עדיף להתחיל במה שדחוף ואז לראות כמה נשאר אם בכלל.

לא בכל שיפוץ אפשר להחליף הכל. חברת Tile Israel הראשונה לדעת כמה מורכב יכול להיות להחליף ריצוף וחיפוי בבית. אפילו אם בעל המקצוע אמר "מה קרה לך, זה ממש פשוט יומיים סיימנו"  לפני הכל נראה מאוד "קל" ובפועל הדברים עובדים קצת אחרת.

מה חשוב לי

(לעצור ולחשוב כי אי אפשר לשפץ הכל – באדיבות Freepik.co)

חשוב גם לוודא מה קורה אתכם באותה עת. אם זו דירה שאתם מתגוררים בה, אולי תצטרכו לעזוב את הבית לכמה ימים וכדאי לדאוג לדברים הללו באופן מסודר ומבעוד מועד. לבסוף, כדאי להתייעץ עם אנשים שעברו שיפוץ לפניכם כדי שיוכלו להמליץ לכם על אנשי מקצוע, על לוחות זמנים ועל האפשרויות השונות העומדות בפניכם.

שיפוץ הבית – בחירת אנשי מקצוע

לאחר שהכנתם את הקרקע לעבודה עצמה, יש להתחיל לפעול. זה הזמן ליצור קשר עם אנשי המקצוע הרלוונטיים עליהם קיבלתם המלצות. זכרו, גם אנשי מקצוע שהומלצו לכם בחום, לא בטוח שיתאימו לכם. לכן אל תתחייבו ובקשו קודם כל שיחת ייעוץ, תיאום כוונות וכמובן – הצעת מחיר. בדקו את הניסיון והמוניטין שיש לאיש המקצוע שלפניכם ובקשו ממנו דוגמאות לעבודה שלו. כמו כן וודאו כי בעל המקצוע משתמש בחומרים ובציוד איכותי ומתקדם שימנע תקלות ובעיות בעתיד. 

ערכו השוואה בין כמה אנשי מקצוע מאותו תחום כדי לבחור בזה שיתאים לכם ביותר. בסופו של דבר, גם חיבור שלכם עם אנשי המקצוע חשוב ביותר על מנת ליצור סביבת עבודה נוחה ונעימה ולעבור את החוויה הזו על הצד הטוב ביותר.

רצון הלקוח

שיפוץ אמור לספק את רצונו של הלקוח, לכן, אם אתם משנים את הדירה, זכרו שבסופו של דבר אתם אלה שאמורים לגור בה ולאהוב אותו. גם אם הזגג המליץ בחום על חלונות מסוג מסוים, אם לא אהבתם או לא התחברתם אליהם – ותרו. לכו על דברים שאתם שלמים איתם ולגביהם התייעצות עם אנשי המקצוע.

כדי להימנע מהתחבטויות קשות מדי, כדאי לבקש מבעל המקצוע להביא לכם מספר דוגמאות איכותיות של המוצר ומתוכם בחרו את זו שהכי מצאה חן בעיניכם. התכוננו ותכננו מראש על סמך מדריך שיפוצים זה והפרויקט שלכם ילך חלק יותר, תשמרו על השפיות שלכם והתוצאה תהיה כמו שחלמתם.

(תודה בעל מקצוע יקר 🙂 אבל בסוף רק אני אחליט מה לעשות ומה לא לעשות – Freepik.com)

בשיפוצים, הכל לרוב מתחיל בחלום. אך החלום הזה צריך בסופו של דבר להתכנס לתוך המסגרת התקציבית, ההנדסית והמעשית. כמו כן, התמקדות בחלום בלבד ולא בפרטים השונים שהופכים פרויקט שיפוצים למציאות, עשויה להוביל לסיוט מבחינות רבות ולתוצאות שאינן מיטביות. לפניכם מדריך מעשי כיצד להתחיל בשיפוץ

גבשו את ההגדרות הכלליות של פרויקט השיפוץ שלכם

ראשית כל, עליכם להגדיר באופן כללי, אך מדויק, מהו פרויקט השיפוצים שלכם ומה המטרות שלכם. יש הבדל בין שיפוץ ושדרוג המטבח וחללי המגורים בבית שלכם לבית שיפוץ המיועד לשפר את סיכויי המכירה של הבית בשוק למשל.

התקציב הוא כמובן חלק מהותי מכל שיפוץ, אז בבקשה תגדירו אותו, ואת כמות הכסף שאתם מוכנים או יכולים להקצות לפרויקט. לבסוף זה מה שיקבע מה ניתן לעשות, היקפי עבודה, חומרים ואפשרויות גימור וכן הלאה. חשוב מאוד לבדוק נושא זה לעומק ולהגדיר לעצמכם תקציב שאתם יכולים לעמוד בו – רצוי מאוד להתחשב בלפחות 10% תוספת לעלויות.

רצוי לעבוד על בסיס תכנון מוגדר ומקצועי

ככל שמדובר על פרויקט שיפוץ מקיף יותר, הכולל יותר עבודות טכניות מורכבות, כך חשוב יותר לעבוד לפי תכנית אדריכלית / הנדסית מוגדרת ומקצועית, אשר הוכנה ונבדקה ע"י איש מקצוע מתאים. תוכלו להיעזר באדריכלים, הנדסאי אדריכלות ועיצוב פנים, מהנדסי בניין, הנדסאי בניין וכיוצא באלו. עבודה עם תכנית מקצועית ברורה מאפשרת לכולם ל"שדר על אותו הגל", לפקח ביעילות על הפרויקט ולזהות מראש כשלים שעשויים לצוץ בפועל.

blank

(תשקיעו מחשבה.. "אחרי הכל לא תמיד מזמינים את המנה הכי יקרה בתפריט וצריך להבין מה ביכולת שלנו ומה לא" – Freepik.com)

נכון שלא בכל שיפוץ תכנית כזו הינה מחויבת המציאות, אך באופן כללי בהחלט ניתן לומר כי היא רצויה, משפרת את הפרויקט ושווה את ההשקעה הכספית בהכנתה.

מתחילים לעבוד אחרי קבלת היתר – אם יש בו צורך

כאשר השיפוץ שלכם כולל תוספת למבנה, הוספת פרגולה וכיוצא באלו, עליכם להשיג אישור מרשות התכנון הרלבנטית. רצוי מאוד להתחיל בעבודות רק לאחר קבלת היתר בנייה מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה ומהרשות המקומית. עבודה ללא אישור תקף עשויה ליצור בעיות רבות ואפילו להביא להרס התוספת שבניתם.

הכינו את הבית ואת עצמכם!

פרויקט שיפוצים כולל בכל מקרה הרבה בלגן בבית, אנשי מקצוע שנכנסים ויוצאים מהנכס כל הזמן, אבק, לכלוך, רעש וכיוצא באלו. לכן חשוב מאוד להכין את הבית מראש בצורה טובה – הוציאו חפצים יקרים ועדינים, פנו ארונות בחדרים רלוונטיים, כסו רהיטים וכל פעולה נדרשת אחרת. אם אתם נשארים לגור בבית בעת השיפוץ, זה קצת מסובך יותר וחשוב מאוד לשמור על סדר וארגון ועל נהלים ברורים מול צוות העובדים. התכוננו מראש עם כל הציוד היומיומי שאתם זקוקים לו, וודאו שהציוד שלכם וההתנהלות שלכם לא מפריעה לעובדים וכמובן דברו עם השכנים מראש לגבי רעש, שעות עבודה, לכלוך וכל נושא רלוונטי אחר.

בפרויקטים גדולים, הכי נוח לעבור לפתרון מגורים אחר למשך התקופה. חדרים משופצים צריכים להיות כמעט או לחלוטין ריקים, אז ארזו נכון ובאופן יעיל, צמצמו את הציוד שלכם למינימום אך ודאו כי כל מה שאתם באמת חייבים נמצא בהישג יד ולא קבור בארגזים או במחסן. צרו קשר עם משפחה, שכנים וחברים שיכולים לעזור באחסון ציוד, אירוח, בישול וכיוצא באלו.

טיפים חשובים נוספים לתחילת השיפוץ

  • שמרו על חוש הומור! שיפוץ יכול להיות מלחיץ ולעורר מתח רב בבית, לכן נסו להירגע וליהנות…
  • למדו משיפוצים של אחרים ומטעויות של אחרים.
  • ודאו שהבית שלכם מאובטח כהלכה או לפחות ללא חפצים יקרים במהלך השיפוץ.
  • התכוננו מראש להפתעות, עיכובים ושינויים.
  • עובדים רק עם הסכם חתום וברור מול הקבלן
כמו תמיד כאן בשבילכם בכתבות הכי איכותיות ולא רק בנושאי אריחים 🙂
פרגנו בתגובות ונמשיך לפנק

הבהרה משפטית ותנאי שימוש באתר 

התוכן באתר והתמונות בו, הועלה והוזן על ידי משתמשים. אנא עיינו והבינו את הכתוב בעמוד תנאי השימוש באתר. כל האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי ועשוי להיות לא מדויק ו/או לא מקצועי היות ונכתב על ידי משתמשי הקהילה. באופן עקרוני, אין להסתמך על הכתוב וחשוב מאוד לקבל ייעוץ מקצועי. עמוד תנאי השימוש 

תפריט נגישות