יוני 2, 2020

תחזוקת אבן טבעית – אבן טרוורטין

מדריך – שמירה ותחזוקה של אבן הטרוורטין

אבן הטרוורטין שימשה בעבר את הרומאים, בעת שהם בנו את הקוליסאום, שעשוי כמעט לחלוטין מסוג האבן הזה. בנוסף, גם 75% ממבני ההיסטוריה שבעיר אתונה אשר ביוון, עשויים מהאבן טרוורטין.(קרא עוד על אקרופוליס ) מה הפך אותה לכזאת ייחודית ונפוצה, ומה השימושיים העיקריים של האבן היום.

כיום השימוש הנפוץ ביותר בטרוורטין הוא בחיפוי קירות וריצוף פנים או חוץ של מבנים. בכל מבנה בו נעשה שימוש בטרוורטין במסגרת עיצוב חלל החדרים, מושרית אווירה יוקרתית וחמה. בטרוורטין ובכלל באבני יוקרה עושים שימוש יום יומי אלפי אדריכלים ומעצבים. 

דבר נוסף שחשוב מאוד לדעת במקרה של שימוש באבן זו, כמו כל אבני הגיר, הוא שישנו צורך בתחזוקה ראויה שתשמר את המראה היוקרתי והייחודי של האבן. אף על פי שאבן זאת לא מצריכה "תחזוקה רבה", על מנת לשמור על האבן ולא לפגום ביופייה ואיכותה, אסור לנקות את הטרוורטין עם חומרים חומציים ומסירי שומנים על כל סוגיהם.

במקרים בהם נשפכים משקאות או שישנן שאריות של אוכל שמצאו את דרכן אל הקיר המעוצב עם אבן הטרוורטין, רצוי לנגב את האזור המלוכלך, לטאטא את האבן לפני ששוטפים אותה.

רק לאחר מכן ניתן לעשות שימוש בחומרי ניקוי שמיועדים לסוג אבן זו (חומרים מומלצים לניקוי אבן טרוורטין) בשילוב עם מים חמים, והסיבה היא כמובן כדי למנוע הכתמה של האבן והאריח. 

שיטה נוספת ומומלצת מאוד על ידי בעלי מקצוע וגם על ידי Tile Israel היא למרוח עליה שכבת סילר איכותית, על מנת לספק לאבן את הניקיון וההגנה הכי טובה שניתן מפני מקרים שבהם נשפכים עליה נוזלים שעלולים להשאיר כתם. בכל מקרה שנשפך חומר חריף או שומני כלשהו, רצוי לנקות אותו בהקדם, פעולה זאת – תחסוך לנו זמן יקר ותחסוך מאיתנו את השימוש בחומרים יקרים.

סילר – חומר שמונע ספיחת נוזלים באבן טבעית ומומלץ מאוד למרוח אותו מיד לאחר סיום עבודות העיצוב והיישום של האבן על פני הקיר.

blank

בתמונה – אחד הסילרים הטובים שנתקלנו בהם. סילר לאבן טבעית עם תוחלת חיים ארוכה במיוחד

סגנון מוכר ונפוץ שעושה שימוש רב באבן זאת הוא – קיר הבריקים. סגנון אשר תפס תאוצה רבה בשנים האחרונות, אז מה הוא למעשה? קיר בתוך או מחוץ לבית שמחופה באבנים בסגנונות שונים בהתאם לסגנון שהולכים עליו בעיצוב המבנה או חלל החדר. גם בישראל השימוש בקיר בריקים נעשה נפוץ מאוד במהלך השנים האחרונות, כאשר ניתן להבחין בו כיום בהמון בתים שנבנים ובשלל צבעים, צורות וסגנונות שונים. קיר הבריקים הוא אחד הטרנדים הפופולריים והנפוצים יותר כיום הוא השימוש בבריקים (לבנים)לצד אבן הטרוורטין, עושים שימוש גם בסוגי לבנים שונים ובכך משלימים את הרעיון העיצובי. 

במקרה של טרוורטין נעשה שימוש במקרים בהם רוצים להעניק לחלל מראה יוקרתי וקלאסי, מה שהופך לפשוט וניתן לביצוע באופן מרשים מאוד בעזרת השימוש באבן הזו

הבהרה משפטית ותנאי שימוש באתר 

התוכן באתר והתמונות בו, הועלה והוזן על ידי משתמשים. אנא עיינו והבינו את הכתוב בעמוד תנאי השימוש באתר. כל האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי ועשוי להיות לא מדויק ו/או לא מקצועי היות ונכתב על ידי משתמשי הקהילה. באופן עקרוני, אין להסתמך על הכתוב וחשוב מאוד לקבל ייעוץ מקצועי. עמוד תנאי השימוש 

תפריט נגישות