מאי 24, 2018

ההבדלים בין בידוד תרמי לבידוד אבן – עיטוף המבנה

הבידוד התרמי הוא אחד האלמנטים המשפיעים על מערך האקלים שנוצר בתוך החלל ולכן ההתייחסות אליו בעת ביצוע הפרויקט היא בעלת חשיבות עליונה. בידוד תרמי איכותי מונע את תופעת העיבוי (קונדנסצייה) המייצרת אדי מים הפוגשים את הקיר בטמפרטורה נמוכה ובשל כך הופכים לנוזל, ומייצר מרקם אקלים נוח לשהות. 

באנו להסביר, ככל שהמסה בצדו הפנימי של קיר החוץ גבוהה יותר, כך ניהול הטמפרטורה בתוך המבנה מדויק וחסכוני יותר. כמובן, בתנאי שמצדו החיצוני של הקיר קיימת מעטפת תרמית. את התמהיל הזה אפשר לקבל גם במקרים שבהם קיים חיפוי אבן בשיטה היבשה או בשיטה הרטובה. 

חישובים, עוגנים ועלויות. 

ראשית, אזהרה –  לא משחקים בבטיחות!!! אנחנו לא מוכנים לשמוע על שום "המלצה" או "יעילות פיננסית" כזאת או אחרת שעולה בפורומים שלנו, גולש אשר יסכן את המשתתפים בפורום (דבר שקרה ונמחק עוד באותו היום) צפוי להימחק ללא יכולת לכתוב או להגיב בפוסטים, בפורומים או באחד מאתרי Tile או כל שלוחה שלה. כן, מסכימים שאפשר לחסוך בעלויות אבל יש קו שאותו אסור לחצות בשום פנים ואופן וזוהי עבירה על החוק שדינה מאסרים ועונשים כבדים. זאת בהמשך למקרי עבר כואבים ועצובים.  

נאמר כי כן, ישנם אריחים מיוחדים שמיועדים לשימוש כזה ואף יכולים לחסוך בעד 65% מעלויות החיפוי של מבנים פרטיים ותעשייתים. בחברת "Tile Israel" אומרים כי יש להם הוכחות להוזלה משמעותית בעלויות ואף מאגר לקוחות מרוצים אין סופי. כמובן, שאפשר ליישם את הפתרון התרמי למעטפת המבנה גם בשיטות אחרות.

בין חיפוי האבן לבין יציקת הבטון. במקרה הזה אי אפשר להתחשב בחוזק החומר המבודד, לכן בעת חישוב העוגנים, יש להביא בחשבון את מאמצי הגזירה והפיתול הנדרשים בשל מרחק נקודת התלייה מקיר הרקע. עד לצאתו של תקן בנושא, מיישמים את הבידוד מצדו הפנימי של קיר החוץ – נכון לשנת 2018.

בעיות נפוצות בשוק הפרטי

מפניות רבות בפורומים המקצועיים ומההכרות רחבת ההיקף בענף בTile מסבירים שאחת הבעיות של בית דו-משפחתי היא רטיבות שמופיעה בקיר המשותף, כיום יש טכנולוגיה להפרדת הבתים מבפנים. רוב יבואניות חומרי האיטום הגדולות בישראל מכירות את הנושא והמורכבות שלו, ויודעות המון על מניעת כשלים בבנייה בכלל ובמעטפת הבניין בפרט.

חיפוי יבש באמצעות אריחים 

חיפוי יבש שנעשה בתלייה הוא חיפוי שמקצר את זמן היישום עצמו, אך יתרה מכך, במהלך השנים, הוא מאפשר להחליף לוח בודד או אריח בשעת הצורך, במקום להחליף את החיפוי כולו. כשמדובר במעטפת חיצונית המיושמת בתלייה, מדגישים מפקחי הבנייה כי חשוב לעבוד לפי התקן ולבצע את התלייה היבשה בהתאם להנחיות המחייבות שילוב של רשת מגולוונת שמקבעים לקיר ועליה תולים את האריחים או את לוחות החומר. חשוב לציין כי גם התלייה היבשה אינה חפה לחלוטין מחומרי הדבקה, וכי יש לשלב חומר הדבקה לחיזוק ולהעלאת רמת הבטיחות. 

חיפוי יבש באמצעות לוחות

חיפוי יבש שנעשה בתלייה הוא חיפוי שמקצר את זמן היישום עצמו, אך יתרה מכך, במהלך השנים, הוא מאפשר להחליף לוח בודד בשעת הצורך, במקום להחליף את החיפוי כולו. כשמדובר במעטפת חיצונית המיושמת בתלייה, נדגיש, חשוב לעבוד לפי התקן ולבצע את התלייה היבשה בהתאם להנחיות המחייבות שילוב של רשת מגולוונת שמקבעים לקיר ועליה תולים את האריחים או את לוחות החומר. נוסיף כי גם התלייה היבשה אינה חפה לחלוטין מחומרי הדבקה, וכי יש לשלב חומר הדבקה לחיזוק ולהעלאת רמת הבטיחות.

בכל מקרה!!! עדיף לקחת מקדם בטיחות גבוה יותר, מאשר ליפול בטעויות "חישוביות". 

Tile מסבירים "בשנים האחרונות אנחנו עדים במספר גדול של מקרים, שבהם צנחו מגובה רב, אריחים, אבן, מוצרי חיפוי למיניהם, לוחות יעודיים ועוד. זוהי תופעה מסוכנת שעלולה לגבות חיי אדם. או לגרום לנכויות ופציעות קשות מאוד. בכל מקרה, אין כזה דבר "מאובטח מידי" ותמיד תמיד תמיד עדיף לישון בראש שקט בנושא מורכב שכזה. 

אם בנושאי בטיחות עסקינן, בואו נעצור ונדבר לרגע עם בטיחות האש במעטפת חיפוי המבנים. רכיבים במעטפת הבניין ובמעטפת הפנימית, משני צדי הקיר, חייבים לעמוד בתקני אש. ונסביר כי כאשר סיווג החומר המבודד הוא E – מצדו החיצוני של קיר החוץ יש צורך בכיסוי של שכבה מעכבת אש בהתאם לגובה המבנה. במבנה נמוך – השכבה צריכה לעכב אש במשך 16 דקות, במבנה בינוני וגבוה – 31 דקות, ומבנה רב קומות – 65 דקות; מצדו הפנימי של קיר החוץ נדרש כיסוי עמיד אש במשך 17 דקות.

הבהרה משפטית ותנאי שימוש באתר 

התוכן באתר והתמונות בו, הועלה והוזן על ידי משתמשים. אנא עיינו והבינו את הכתוב בעמוד תנאי השימוש באתר. כל האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי ועשוי להיות לא מדויק ו/או לא מקצועי היות ונכתב על ידי משתמשי הקהילה. באופן עקרוני, אין להסתמך על הכתוב וחשוב מאוד לקבל ייעוץ מקצועי. עמוד תנאי השימוש 

תפריט נגישות